Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów jest jednym z najbardziej nielubianych przez pacjentów zabiegów stomatologicznych. Niestety w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa zęba jest już na bardzo zaawansowanym etapie, zabieg ten jest jedyną możliwością, aby uratować nasz ząb przed ekstrakcją. W naszym artykule dokładnie opisujemy, kiedy leczenie endodontyczne jest już koniecznością.

Przebieg choroby próchnicowej zęba

Leczenie kanałowe jest najtrudniejszym rodzajem zabiegu mającego na celu zlikwidowanie skutków próchnicy zęba. Jego wykonanie jest konieczne wówczas, gdy bakterie próchnicowe nie atakują już tylko samego zęba, ale zdołały także dotrzeć do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych.  Jest to naturalny efekt przebiegu choroby próchnicowej.

Choroba próchnicowa może się rozwijać w różnym tempie, ale zawsze ma taki sam przebieg, dlatego tak bardzo istotne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do gabinety stomatologicznego.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Anikodent w Kiełpinie Kartuskiej na Kaszubach: Na początku bakterie próchnicy są widoczne na zębach jedynie w postaci niewielkich przebarwień, które stomatolog może w bardzo łatwy sposób usunąć. Z czasem bakterie zdołają jednak się przedrzeć przez szkliwo zęba i zaczynają atakować zębinę, doprowadzając tym samym do powstania ubytku. Tu rola stomatologa jest już inna i niezbędne jest oczyszczenie ubytku oraz jego wypełnienie plombą. Jeżeli w porę tego nie zauważymy i nie zgłosimy się do dentysty, próchnica podąża dalej, przedziera się także przez zębinę i dociera do kanałów zębowych. W takich sytuacjach pacjent już nie ma wyboru, i z powodu silnego bólu zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog też nie ma wyboru i konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej zwane także leczeniem endodontycznym, polega na dokładnym wyczyszczeniu wszystkich kanałów chorego zęba. W tym celu na początku przeprowadzający zabieg lekarz stomatolog zleca wykonanie zdjęcia RTG zęba, na którym może zobaczyć, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb oraz jaki jest ich przebieg i długość. Po dokładnym zapoznaniu się z uzyskanym materiałem, przystępuje do otworzenia korony zęba oraz do czyszczenia kanałów zębowych. W trakcie czyszczenia kanałów, co warto zaznaczyć, usuwana jest zarówno zdrowa miazga zębowa, jak i bakterie próchnicowe. W rezultacie takiego działania ząb jest martwy, jednak nie zagraża mu już żadne niebezpieczeństwo i nadal będzie mógł pełnić swoje funkcje.

Po wyczyszczeniu kanałów zębowych są one jeszcze dezynfekowane oraz poszerzane w taki sposób, aby można je było wypełnić gutaperką. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba.

2017-07-24 09:55

Inne artykuły