Zastosowanie zsuwni grawitacyjnych na halach produkcyjnych

Zsuwnie grawitacyjne są to proste i jednocześnie solidne urządzenia, które bez użycia elementów mechanicznych pozwalają na transport różnego rodzaju towarów i materiałów. Nieskomplikowana konstrukcja oraz możliwość dopasowania zsuwni do wymogów danego miejsca pracy sprawia, że są one powszechnie używane w różnych branżach przy transporcie drobnicy, masówki czy urobku.

Na czym polega praca zsuwni?

Zsuwnie grawitacyjne są to specjalistyczne przenośniki do transportu bliskiego o ruchu ciągłym oraz ograniczonym zasięgu. Wykorzystują prawa fizyki, w związku z tym nie wymagają stosowania elementów mechanicznych. Ich zadaniem jest przemieszczanie różnego rodzaju materiałów, takich jak półfabrykatów, podzespołów i surowców. Ruchem może być ześlizgiwanie się, staczanie lub wolny spadek. Proste i solidne wykonanie jest gwarancją bezawaryjnej pracy oraz długotrwałej eksploatacji.  Zsuwnie grawitacyjne stosuje się jako transport pomocniczy w kopalniach, magazynach oraz w różnego rodzaju zakładach, w których wymagane jest łatwe i bezproblemowe przenoszenie materiałów za pomocą nachylenia drogi transportu.

Zastosowanie w firmach różnych branż

Zsuwnie stanowią doskonały sposób na to, by produkowane elementy były sprawnie przemieszczane pomiędzy kolejnymi stanowiskami pracy wspólnej taśmy produkcyjnej. Przenośniki wałkowe umożliwiają transport przy niewielkich różnicach poziomu, jednak dobór rolek hamujących może dodatkowo umożliwić współpracę różnych kondygnacji, np. w podestach magazynowych. Zsuwnie są także uzupełnieniem automatycznych linii transportu, gdzie pełnią rolę strefy odbioru, pakowania czy kompletacji. Dzięki temu można zniwelować użycie innych urządzeń transportowych, jak np. wózków widłowych. Ze względu na brak elementów ruchomych i silników napędowych, zakup oraz eksploatacja zsuwni wiąże się z niewielkimi nakładami inwestycyjnymi.

Dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa

Choć zsuwnie grawitacyjne są bardzo często używane do transportu drobnicy lub masówki różnego rodzaju towarów, wykorzystuje się je także do odstawy urobku w kopalniach. W tym przypadku często jednak dodatkowo stosuje się zamknięte rynny ze względu na możliwość rażenia odpryskami skał. Ekspert z firmy Mesitekos w Bielsku-Białej dodaje:

Oferowane przez naszą firmę zsuwnie grawitacyjne dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki temu wykonywana praca będzie na wysokim poziomie przy zachowaniu wszelkich przepisów związanych z bezpieczeństwem.

2019-08-30 11:13

Inne artykuły