Wybór spawarki MIG/MAG. Transformatorowa czy inwertorowa?

Spawarka to urządzenie, które wykorzystywane jest nie tylko przez profesjonalistów. Często znajduje ona swoje miejsce w przydomowych warsztatach czy garażach, gdzie użytkownicy samodzielnie przeprowadzają wszelkie niezbędne prace w obrębie swojej posesji. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu możliwe jest wykonywanie wielu prac bez pomocy specjalisty. Pozwala to na spore oszczędności. Skąd jednak wiadomo, jaką spawarkę wybrać? 

Rodzaje spawarek dostępne na rynku

Spawarki wykorzystuje się nie tylko w profesjonalny sposób, podczas wykonywania specjalistycznych, precyzyjnych zadań. Coraz częściej korzystają z niej domowi majsterkowicze, którzy dzięki niej dokonują niewielkich napraw na swojej działce.
W przypadku spawarek dla mniej wymagających, można wymienić modele:

  • inwertorowe,
  • transformatorowe.

Specjalista z firmy Best Mateusz Reguła zauważa:

Spawarki inwertorowe cechują się przede wszystkim bardzo niewielkimi wymiarami oraz niską wagą. Jednak niesie to ze sobą bardzo skomplikowaną budowę, gdzie podczas wystąpienia jej awarii konieczne jest zlecenie prac naprawczych wyspecjalizowanej firmie. Ich głównymi zaletami są między innymi bardzo wysoka sprawność spawania oraz wysoka tolerancja na spadki napięcia.

W porównaniu do spawarek transformatorowych zużywają one zdecydowanie mniej energii elektrycznej, a to pozwala na zmniejszenie kosztów ich pracy. Należy podkreślić, że równie istotną cechą spawarek tej kategorii jest bardzo niski poziom wrażliwości na elektrody, jakie będą wykorzystywane.

Porównanie spawarki inwertorowej i transformatorowej

Spawarka transformatorowa w porównania z inwertorową jest dużo tańsza, a dodatkowo jej budowa jest dużo prostsza. W przypadku awarii możliwa jest jej samodzielna naprawa. Jednak niska cena oraz prosta budowa przekładają się na kilka dość istotnych wad. Przede wszystkim na kiepską stabilność pracy – wpływa na to głównie dostęp do zasilania oraz bardzo duży pobór energii. Dodatkowo jakość spawów uzależniona jest przede wszystkim od elektrod, jakie zostały zastosowane podczas pracy. Nie zawsze są one dobrej jakości.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa – którą wybrać?

Wybór spawarki jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Konieczne jest również kierowanie się mocą urządzenia – użycie zbyt słabej podczas bardzo szerokiego zakresu pracy może okazać się mało wydajne i niewystarczające. Spawarki inwertorowe zdecydowanie częściej wykorzystywane są przez profesjonalistów. Natomiast urządzenia transformatorowe przeznaczone są przede wszystkim do prac domowych oraz dla osób, które nie chcą inwestować znacznej sumy pieniędzy na spawarkę.

Należy także pamiętać, że ważnym czynnikiem jest cena urządzenia uzależniona przede wszystkim parametrów technicznych. Jeżeli spawarka ma być wykorzystywana jedynie do prostych prac domowych, wówczas tani model będzie odpowiedni. Jednak w sytuacji, kiedy spawanie wykonywane jest zawodowo, wówczas warto zainwestować większą sumę w sprzęt, który służyć będzie przez wiele lat.

2019-12-02 10:17

Inne artykuły