Wczasy dla seniora – popularne kierunki

Nie tylko młodzi ludzie lubią podróżować. Wielu seniorów dopiero około emerytury ma możliwość spełnienia swoich dawno odkładanych marzeń i zobaczenia kawałka świata. Najlepszym wyborem będą ciepłe kraje południowej Europy, takie jak Hiszpania, Portugalia oraz Malta. Co warto w nich zobaczyć?

Hiszpania

To największe państwo położone na Półwyspie Iberyjskim i drugie co do wielkości państwo Unii Europejskiej. Hiszpania jest pełna atrakcji turystycznych – znajdą w niej coś dla siebie zarówno miłośnicy historii i zwiedzania, jak i osoby szukające odpoczynku

 • Barcelona – to dla wielu turystów główny cel podróży do Hiszpanii. Zdecydowanie najsłynniejszą atrakcją miasta jest Sagrada Familia, monumentalny, nieukończony kościół, projektu Antonio Gaudiego, jednego z największych architektów wszechczasów.
 • Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca – to trzy popularne regiony turystyczne, rozciągające się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnomorskiego. Możemy w nich nie tylko wypocząć na słonecznych plażach, ale również odwiedzić wiele ciekawych zabytków i atrakcji.
 • Toledo – stare miasto o bardzo bogatej historii, znajdziemy w nim zabytkowe świątynie różnych wyznań: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.
 • San Sebastian – stolica położonego na północy Hiszpanii Kraju Basków. Przyjazny klimat oraz urokliwe otoczenie, w tym przepiękna plaża Concha nazywana również Perłą Oceanu, sprawiają, że z roku na rok przyjeżdża tam coraz więcej turystów.

Portugalia

Portugalia jest drugim co do wielkości państwem na Półwyspie Iberyjskim i zarazem najbardziej wysuniętym na zachód państwem Europy.

 • Porto – przez wiele uważane za najpiękniejsze miejsce w Portugalii. Położone na północy kraju miasto słynne jest ze swej starówki wpisanej na listę UNESCO oraz gatunku wina wytwarzanego w okolicy
 • Lizbona – stolica państwa, pełna atrakcji turystycznych. Wśród najważniejszych należy wymienić Zamek św. Jerzego, Klasztor Hieronimitów, Oceanarium oraz Praça do Comércio. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić dzielnicę Alfama.
 • Azory – to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych. To właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt Portugalii, Pico, wznosząco się 2350 metrów n.p.m.
 • Fatima – położone w centrum kraju miasto, stanowiące jeden z najważniejszy ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek.

Malta

To niewielkie państwo-miasto, położone na archipelagu wysp, położonych na Morzu Śródziemnych, około 80 km od wybrzeża Włoch. Jego stolica to Valetta, najdalej na południe wysunięty ośrodek miejski w Europie. Choć Malta jest zamieszkania przez zaledwie 440 tysięcy osób, to jego historia sięga tysięcy lat przed naszą erą – to właśnie tu znajdują się najstarsze stojące budowle na świecie. Megalityczne świątynie Malty zaczęły powstawać około 3600 r. p.n.e., a zatem są one około tysiąca lat starsze niż egipskie piramidy. Wśród pozostałych atrakcji Malty wymienić należy: 

 • Wioski Xlendi i Marsalforn na wyspie Gozo
 • Dingli Cliffs - jeden z najwyższych punktów widokowych na Malcie
 • Jaskinie Blue Grotto, znajdujące się klifie, można do nich wpłynąć łódką
 • Mgarr ix-Xini – urokliwa zatoka na wyspie Gozo. Utrudnieniem jest dojście w to miejsce, jednak warto spróbować, gdyż nie jest ono zbyt popularne i można w pełni nacieszyć się odpoczynkiem w nim

Atrakcyjną ofertę wycieczek do Hiszpanii, Portugalii oraz na Maltę znajdziemy w ofercie Biura Podróży KOS.

2017-05-05 08:02

Inne artykuły