Warsztaty z rodzicami. Mama, tata i dziecko razem

Rozpoczęcie przedszkola to organizacyjne i emocjonalne wyzwanie dla całej rodziny. Bardzo często rodzice przeżywają perspektywę rozłąki z dzieckiem bardziej niż sam maluch. A czasem i przyszły przedszkolak potrzebuje większego wsparcia w nowym otoczeniu. Właśnie w celu zapewnienia wsparcia dla całej rodziny, w przedszkolach organizowane są warsztaty dla dziecka i jego rodziców. Korzyści są większe niż tylko łatwiejsza adaptacja.

Klubik dla Malucha odpowiada potrzebom zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Maluch może spędzić w nim tyle czasu, ile pozwala na to jego gotowość. Zespół doświadczonych specjalistów we współpracy z rodzicami decyduje o tym, kiedy dziecko jest gotowe do codziennej edukacji przedszkolnej – informuje ekspert z przedszkola Raz Dwa Trzy My.

Adaptacja przedszkolna – indywidualne podejście

Dużo słyszycie o indywidualnym podejściu, a mimo to chcielibyście się dowiedzieć wszystkiego z książek lub od doświadczonego pedagoga. O ile w książkach rozwój malucha pozamykany jest w umowne ramy, to dobry opiekun przedszkolny na pytanie o czas adaptacji dziecka do nowych warunków, odpowie – zależy. Od czego? Od samego dziecka. Wrażliwość, potrzeba bliskości z opiekunem, dojrzałość względem wieku, występowanie lęku separacyjnego lub jego brak – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na to, jak Twój maluch zniesie pierwsze dni w przedszkolu. W większości przypadków płacz przy samej rozłące nie przekreśla jeszcze tego, że dziecko będzie miało udany dzień. Dzieci bardzo często źle znoszą sam moment rozstania, ale później dobrze się czują pod opieką wychowawczyń i są zadowolone z możliwości zabawy z innymi dziećmi. Są jednak dzieci, u których tęsknota za bliskimi nie mija. Jeśli tak jest w przypadku Waszego dziecka, nie przejmujcie się, to zupełnie normalne. Dzieci różnie sobie radzą i można je jedynie wspierać w tym potencjale, który mają. Przykładowo przedszkole Raz Dwa Trzy My oferuje zajęcia przygotowawcze dla dzieci oraz warsztaty dla rodziców z dziećmi w ramach Klubiku dla Malucha. To bardzo pomaga w przyzwyczajeniu dziecka do nowego otoczenia.

Warsztaty dla rodziców z dziećmi – o co chodzi?

Obawy związane z adaptacją dziecka w przedszkolu rozwieje odpowiednia kadra. Sprawdź, czy w przedszkolu, które wybraliście, jest psycholog. Dobrze zbadać, jakie jest podejście wychowawców do adaptacji. W przedszkolach często określane są reguły związane z odbieraniem dziecka o określonych porach i stopniowe wydłużanie samodzielnego pobytu. Wprowadza się także rytuały pożegnalne, aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka. Nieocenione są warsztaty z rodzicami. Dziecko poznaje przestrzeń razem z rodzicami – mamą i tatą. Wszyscy zyskują komfort i poczucie, że maluch jest w miejscu, które sprzyja rozwojowi. Z czasem pociecha oswoi się z przedszkolem na tyle, że sama zacznie domagać się samodzielnych pobytów. Odpowiednie wsparcie pomaga dziecku dojrzeć w naturalny i niewymuszony sposób, co pomoże mu rozwinąć skrzydła.

2020-04-16 11:06

Inne artykuły