W jaki sposób prawidłowo dobrać oprawki okularowe do kształtu twarzy?

Większości z nas okulary kojarzą się z mądrością, inteligencją i doświadczeniem. Jedni noszą je z przymusu, a inni traktują je jako dodatek do stroju. Decydując się na zakup okularów trzeba pamiętać, że nie każdy może nosić modele w dowolnym kształcie. Dlatego warto poświęcić chwilę na obserwację naszej twarzy, aby móc określić jej kształt i prawidłowo dobrać oprawki okularowe.

Jak określić kształt twarzy?

Praktycznie każdy chociaż raz spotkał się z określeniami: twarz owalna, trójkątna czy kwadratowa. Jednak nie każdy jest w stanie prawidłowo określić swój kształt twarzy. Jeśli rzeczywiście pojawi się taki problem, to warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego, np. Poloptyk. Na miejscu pracownicy pomogą określić ten kształt oraz dobrać odpowiednie oprawki.

Kształt twarzy można dopasować przy pomocy kilku charakterystycznych cech. Ta kwadratowa ma dobrze widoczną skroń i mocno zaznaczoną żuchwę. Podłużna to twarz pociągła, która odznacza się niedużą odległością między skroniami, za to większą między linią włosów a podbródkiem. Twarz okrągła charakteryzuje się taką samą odległością między skroniami, linią włosów a podbródkiem. Owalna posiada mniejszą odległość między skroniami, niż między linią włosów a podbródkiem. Przy twarzy trójkątnej natomiast odległość między skroniami jest mniejsza, niż między podbródkiem a linią włosów. Odznacza się szerokim czołem i wąskim podbródkiem.

Dostępne kształty oprawek

Chcąc zakupić okulary, warto zapoznać się także z dostępnymi na rynku rodzajami oprawek. Wiedza ta ułatwi i przyspieszy zakup odpowiednio dopasowanych okularów. Możemy wybrać m.in.:

  • pilotki o charakterystycznym kształcie wydłużonej łezki zwężającej się ku dolnej, zewnętrznej części,
  • kwadratowe o regularnym kształcie, gdzie wysokość i szerokość oprawki jest taka sama,
  • prostokątne, gdzie szerokość jest większa niż wysokość oprawki,
  • motyle o charakterystycznym powiększonym kształcie zewnętrznej części oprawek,
  • okrągłe, w kształcie regularnego koła,
  • owalne o przedłużonym kształcie z zaokrąglonymi konturami,
  • nieregularne, czyli wszystkie kształty, które znacznie odbiegają od podstawowych kształtów.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Obecnie oprawki okularów posiadają coraz bardziej wymyślne kolory i formy. Jednak podstawową zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze oprawek jest to, aby kontrastowały one z kształtem twarzy. Do twarzy owalnej pasują praktycznie wszystkie oprawki. Jeśli jednak ktoś ma delikatną urodę, to powinien zrezygnować ze zbyt dużych i agresywnych modeli.

Do twarzy trójkątnej najlepiej będą pasować oprawki, które złagodzą jej rysy. Najlepsze będą w kształcie motylich skrzydeł. Kobiety z kwadratową twarzą powinny nosić oprawki w kształcie kociego oka. Osoby z okrągłą twarzą dobrze będą wyglądać w oprawkach prostokątnych, geometrycznych.

Przy wyborze oprawek warto skorzystać z porad specjalisty, np. z salonu optycznego Poloptyk. Źle dobrane oprawki mogą sprawić, że będziemy wyglądać gorzej lub starzej. Natomiast dobrze dobrane dodadzą nam uroku i będą stanowiły ciekawą ozdobę.

2015-11-26 11:18

Inne artykuły