Trasy narciarskie w Białce Tatrzańskiej. Propozycje dla początkujących i zaawansowanych

Białka Tatrzańska i sąsiednie miejscowości to niewątpliwie doskonałe miejsce dla narciarzy. Znajdziemy tu bowiem nie tylko liczne trasy narciarskie, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, ale również rozbudowaną infrastrukturę. Dodatkowo jeden karnet umożliwia korzystanie z wielu stoków bez dodatkowych opłat, a pomiędzy stacjami możemy skorzystać z darmowego skibusa.

Niewielka, podhalańska wieś zamienia się zimą w tętniące życiem zagłębie narciarskie, które odwiedza nawet kilkaset tysięcy miłośników białego szaleństwa. Nic dziwnego – znajdują się tu liczne trasy narciarskie. Znajdziemy tu zarówno bardzo łatwe trasy dla początkujących, jak i trasy posiadające homologację FIS. Dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość jeżdżenia na jednym skipasie po wielu trasach – od Orawic na zachodniej Słowacji, aż po Szczawnicę na wschodzie – co roku przyciągają do Białki Tatrzańskiej miłośników nart. Na jakie trasy warto zwrócić uwagę?

Kotelnica Białczańska

Jednym z największych i najpopularniejszych kompleksów narciarskich w Polsce jest Kotelnica Białczańska. Są to połączone dwie stacje narciarskie: Kotelnica oraz Bania. Łącznie znajduje się tu aż 14 kilometrów tras. Większość z nich, bo aż 73% to trasy łatwe, jednak również doświadczeni narciarze znajdą tu coś dla siebie: między innymi trasy z homologacją FIS.

Propozycje dla zaawansowanych to przede wszystkim trasy zjazdowe FIS 1 i FIS 2, o długości 780 i 900 metrów. Trudne trasy to również trasa nr 6 i 6a z z Kotelnicy, a także 8a prowadząca z Jankulakowskiego Wierchu – są nieco krótsze, jednak z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń podczas zjazdu. Pomiędzy jednym a drugim szczytem znajduje się również trasa biegowa T5.

Trasy dla mniej zaawansowanych to przede wszystkim trasy 2a, 2b, 3, 4, 4a, 5, 7 prowadzące ze szczytu Kotelnicy. Z Jankulakowskiego Wierchu zjechać można trasami niebieskimi 8, 9. Osoby początkujące lub rodziny z dziećmi mogą skorzystać z łagodnych stoków Bani, na której znajdziemy łatwą, niebieską trasę B1 oraz bardzo łatwe, zielone trasy B2, B3 i B4. Również biegacze znajdą tu dla siebie łatwiejszą trasę T1.

Poszukując idealnego noclegu, znajdującego się jak najbliżej tras zjazdowych warto zwrócić uwagę na pensjonat Dziubas, znajdujący się zaledwie 300 metrów od wyciągów na Kotelnicę Białczańską. Dzięki doskonałej lokalizacji z pensjonatu na stok można bez problemu dojść piechotą.

Kaniówka

Kotelnica Białczańska to doskonałe miejsce dla zaawansowanych oraz średnio zaawansowanych narciarzy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności – znajdują się tu bowiem trasy o różnych stopniach zaawansowania. Nieco inaczej jest na Kaniówce, która jest również połączona z Kotelnicą Białczańską, a gdzie znajduje się dużo mniej, łatwiejszych tras. Znajdziemy tu dwie, krótkie trasy K1 i K2. Trasa K3 ma poziom bardzo łatwy, a K4 to ogródek dla dzieci – jest to więc doskonałe miejsce zwłaszcza dla osób dopiero co zaczynających swoją przygodę z nartami.

Niezależnie jednak od tego, którą trasę wybierzemy, zarówno na wjeździe, jak i na szczycie znajdziemy liczne punkty gastronomiczne, toalety oraz punkty sanitarne oferujące pierwszą pomoc. Na szczyt wjedziemy nie tylko wyciągiem narciarskim, ale również koleją krzesełkową. U stóp Kotelnicy Białczańskiej znajdują się również Termy Bania. Więc jeśli zmęczymy się narciarskim szaleństwem będziemy mogli skorzystać z relaksującej kąpieli w wodach termalnych. Liczne trasy oraz dodatkowe atrakcje – właśnie to sprawia, że Białka Tatrzańska tak licznie odwiedzana jest przez miłośników białego szaleństwa.

2020-04-29 16:50

Inne artykuły