Termoizolacje techniczne, przegląd rozwiązań

Nie deprecjonując pracy naukowców prowadzących kosztowne badania nad uzyskaniem nowych i tanich źródeł energii, należy zauważyć, że przy właściwym gospodarowaniu tym, czym świat już dysponuje, owe wysiłki są niepotrzebne. Przykładem tutaj świecić może współczesne, szczególnie mieszkaniowe budownictwo, gdzie coraz częściej stawia się domy pasywne o niemal zerowym zużyciu energii. Ten sposób budowania bazuje głównie na odpowiedniej termoizolacji.

Termoizolacja jako remedium na deficyty energetyczne i ocieplanie się klimatu

Potraktujmy wspomniane we wstępie domy pasywne tylko i wyłącznie jako jedną z wielu możliwości, które przy pomocy właściwej termoizolacji można skutecznie realizować w aspekcie oszczędności energetycznych. Termoizolacje odgrywają przecież także niepoślednią rolę przy modernizowaniu starej substancji mieszkaniowej, a także przy konstruowaniu i produkowaniu różnego rodzaju urządzeń zużywających energię. Nasze rozważania dotyczące tematu artykułu będziemy odnosić jednak przede wszystkim do samego budownictwa mieszkaniowego, ponieważ to na tym polu uzyskuje się największe oszczędności energetyczne.  Jak mówią nam specjaliści z firmy POLYCHEM SYSTEMS z Poznania termomodernizacja substancji mieszkaniowej to nie tylko zwykłe zmniejszenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji naszych domów, lecz także działanie stricte proekologiczne, co oczywiście ma związek z grożącym nam globalnym ociepleniem.

Materiały stosowane w termoizolacjach technicznych

Współczesne budownictwo dysponuje dosyć szerokim spektrum różnego rodzaju materiałów termoizolacyjnych. Do najbardziej popularnych należą:

  • wełna mineralna
  • styropian (tzw. polistyren ekspandowany)
  • poliuretan
  • włókna mineralne
  • szkło spienione
  • włókna pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (np. kokosowe, drzewne, celulozowe, konopne, owcze).

Z wymienionych materiałów produkuje się izolacyjne płyty, maty, kształtki, granulaty oraz pianki. Budynki miewają nieraz bardzo skomplikowane kształty i nie zawsze możliwe jest ich docieplenie  jedynie przy użyciu płyt lub mat.  Jest to szczególnie trudne w różnego rodzaju zakamarkach strychowych. Do likwidacji, często tam ujawniających się mostków cieplnych, niezastąpionym wręcz materiałem jest pianka poliuretanowa nakładana metodą natryskową. Ten bardzo lekki materiał produkowany jest w dwóch postaciach:

  • otwartokomórkowej
  • zamkniętokomórkowej

Tę pierwszą tworzą otwarte komórki wypełnione powietrzem, dzięki czemu materiał „oddycha”. Poliuretanowa pianka otwartokomórkowa doskonale nadaje się na wewnętrzne izolacje termiczne strychów, poddaszy oraz na akustyczne izolacje ścian i sufitów.

Natomiast poliuretanowa pianka zamkniętokomórkowa, częściej stosowana jest do izolowania powierzchni poddawanych większym naprężeniom mechanicznym, np. do wykonywania dachów, posadzek czy fundamentów.

2019-07-26 13:50

Inne artykuły