Systemy szynowe jako elementy oświetlenia wnętrz

Lampy na szynoprzewody sprawdzają się przede wszystkim w lokalach usługowych, przestrzeni komercyjnej lub biurowej. Jednak ze względu na swoją elastyczność i możliwość stworzenia nieograniczonego układu oświetlenia coraz częściej pojawiają się również w prywatnych wnętrzach. Systemy szynowe sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach nowoczesnych i industrialnych. Sprawdź zalety tego rozwiązania!

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę we wnętrzach. Odpowiednio umiejscowione lampy są nie tylko źródłem światła, ale również elementem nadającym wnętrzu charakteru. Za pomocą światła możliwe jest optyczne powiększenie przestrzeni, stworzenie miejsca do pracy, zabawy, a także przytulnego kącika do odpoczynku. Dzięki elastycznym rozwiązaniom możliwe jest zmienianie rodzaju oświetlenia w zależności od potrzeb – bez konieczności montowania od nowa całego systemu. Oto jak działają nowoczesne systemy szynowe.

Oświetlenie dopasowane do różnych potrzeb

Witryny sklepowe, muzea, galerie sztuki wymagają odpowiedniego oświetlenia, które podkreśli produkty, na które przechodzący mają zwrócić uwagę. Lampy są w tym przypadku częścią strategii marketingowej, mającej przedstawić wybrane przedmioty w jak najlepszym świetle. Doskonale  sprawdzą się tutaj systemy szynowe, dzięki którym możliwe jest połączenie wielu lamp w jeden ciąg. Jednocześnie każda lampa może być skierowania w dowolny punkt, podkreślając dokładnie to, na czym nam zależy. Dodatkowym plusem jest możliwość zapalenia wszystkich lamp jednocześnie – co jest możliwe w przypadku wyboru systemu jednofazowego. Dzięki temu każdego punktu świetlnego nie trzeba zapalać oddzielnie, co ma niebagatelne znaczenie dla wygody użytkowania, zwłaszcza na dużych powierzchniach.

Jednocześnie kąt padania światła można łatwo zmienić, bez użycia skomplikowanych narzędzi i konieczności wymiany całego systemu. Wystarczy przesunąć lub zmienić kąt nachylenia poszczególnych reflektorków. W przypadku systemów z wymiennym źródłem oświetlenia możliwe jest również zmienienie rodzaju światła – na inną barwę temperaturową lub moc. Poszczególne szyny można łączyć za pomocą łączników zróżnicowanych pod względem kształtu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by systemy szynowe połączyć w L, X, T lub na prosto, w zależności od potrzeb.

Światło, które oświetla, ale nie razi

Ze względu na możliwość dowolnego dopasowania kąta padania światła oraz łączenia szyn w dowolne konfiguracje możliwe jest stworzenie oświetlenia, które będzie spełniało swoją funkcję, bez jednoczesnego rażenia w oczy. Reflektorki można bowiem skierować w dowolny punkt, na przykład na ścianę lub sufit. Odbite światło rozproszy się i odpowiednio doświetli pomieszczenie, bez widocznego punktu światła. To doskonały sposób na oświetlenie powierzchni handlowej, usługowej lub biurowej. Jednocześnie niektóre z punktów świetlnych można skierować na przestrzenie, na których podkreśleniu zależy nam najbardziej. Dzięki systemom szynowym możliwe jest również optyczne wydzielenie aneksów we wnętrzu.

Systemy szynowe doskonale sprawdzą się jako oświetlenie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, restauracji lub biur. W przypadku zmiany aranżacji wnętrza będzie można jedynie zmienić położenie reflektorów. Z tego względu takie rozwiązanie sprawdzi się również w nowoczesnych wnętrzach naszych domów.

Systemy szynowe w domu lub mieszkaniu

Rozwiązanie w postaci lamp na szynoprzewodach sprawdzi się również doskonale w prywatnych wnętrzach. Dzięki temu będziemy mogli oświetlić domową biblioteczkę, obrazy na ścianach lub półki z dekoracjami i zdjęciami w ramkach. W mieszkaniu lub domu lepiej może sprawdzić się system trójfazowy – dzięki temu poszczególne reflektorki będziemy mogli włączać pojedynczo lub w grupach, nie zaś wszystkie naraz. To rozwiązanie umożliwi dostosowanie natężenia światła we wnętrzu – rozświetlić będziemy mogli tylko elementy dekoracyjne lub całe wnętrze.

Oświetlenie szynowe sprawdzi się również w przypadku długich korytarzy. Może być to również doskonały pomysł na optyczne oddzielenie kuchni od salonu, w przypadku aneksów kuchennych. Systemy szynowe to jednak nie tylko reflektory – w ofercie sklepu Światło-Cienie znajdziemy również lampy wiszące na szynę, idealne do zamontowania na przykład nad długim stołem.

Sposoby montażu systemów szynowych

Systemy szynowe najczęściej montowane są w suficie. To dość praktyczne i uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich typów wnętrz, ponieważ umożliwia dowolną konfigurację punktów oświetleniowych. Jeśli zależy nam na wyjątkowym efekcie, bez widocznych elementów technicznych możliwe jest również wpuszczenie szyn w sufit podwieszany – dzięki temu szyny będą mniej widoczne. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż szyn na ścianie. Nie tylko jako system oświetlenia witryn od zewnątrz, ale również jako pomysł na niebanalne oświetlenie wnętrza domu lub mieszkania.

Dzięki wielu możliwościom montażu możliwe jest stworzenie dowolnej aranżacji oświetlenia – to sprawia, że systemy szynowe są niezwykle uniwersalnym sposobem na oświetlenie każdego wnętrza.

2020-05-01 17:39

Inne artykuły