Stres a niepłodność

Wzmożony stres ma bardzo duży wpływ na wiele aspektów naszego życia, także na powstanie problemów związanych z niepłodnością. Aspekt psychologiczny niepłodności powinien być rozpatrywany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli kobieta przez bardzo długi czas, pomimo ciągłych starań, nie może zajść w ciążę, to na pewno warto się udać na konsultacje do lekarza, który określi czy problemy te są związane z jakimiś problemami zdrowotnymi, czy przypadkiem głównej roli w naszym przypadku nie odgrywa stres i czynniki emocjonalne.

Powstanie stresu związanego z trudnościami w zajściu w ciążę

U wielu par stres utrudniający powodujące powstanie niepłodności jest skutkiem nieudanych prób zajścia w ciążę. Scenariusz zazwyczaj jest bardzo podobny. Para w pewnym momencie postanawia mieć dziecko. Odstawia więc stosowane wcześniej środki antykoncepcyjne i zaczyna obliczać, kiedy wypadają dni płodne, w których jest największa szansa na poczęcie dziecka. Już sam fakt takiego planowania dla niektórych osób może być bardzo stresujący, a jeżeli do tego dodamy jeszcze kilka nieudanych prób, to nasze problemy zaczynają być jeszcze poważniejsze.

Już pierwsze negatywne wyniki testów ciążowych u niektórych osób mogą wywołać zwątpienie i poskutkować tym, że zaczynają się zastanawiać nad tym, czy wina nie leży po ich stronie. Często są zawiedzeni, zniecierpliwieni i zaczynają odczuwać frustrację. Z tego powodu zaczynają również unikać seksu, co sprawia, że zajście w ciążę tym bardziej staje się niemożliwe.

W jaki sposób problemy psychiczne wpływają na niepłodność?

Wiele osób, które na co dzień odczuwają stres, wie, że jeżeli nagle znajdują się w niekomfortowej sytuacji, zaczynają się bardziej pocić, robi im się gorąco i często mają problemy ze sprawnym wyrażaniem myśli. Skoro zwykłe sytuacje stresowe potrafią w taki sposób oddziaływać na nasz organizm, to dlaczego w przypadku stresu związanego z potencjalnym brakiem możliwości posiadania dziecka miałoby być inaczej? Zwiększające się zniecierpliwienie, presja  i spadek poczucia własnej wartości na pewno nam nie pomaga.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach:

Odczuwanie przez pacjentów dużego stresu oraz ogólne problemy psychiczne związane z problemami z zajściem w ciążę są oczywiście bardzo ważnym czynnikiem, z którym trzeba sobie poradzić w trakcie leczenia niepłodności. Dlatego też bardzo ważne podczas prowadzenia leczenia jest wsparcie psychologa.

Na czym polega rola psychologa w leczeniu niepłodności?

Jeżeli przeprowadzane badania diagnostyczne pozwoliły wykluczyć inne przyczyny problemów z niepłodnością, konieczna jest interwencja psychologa. Jego rolą będzie zwalczenie czynników, które wywołują stres i obciążają naszą psychikę. Psycholog w trakcie leczenia niepłodności będzie się starał nas przekonać, że nie ma sensu liczyć dni cyklu i stresować się samą myślą o tym, że tego dnia będziemy mieć większą szansę na dziecko, tylko znów zacząć cieszyć się seksem i bliskością. Myślenie cały czas o ewentualnym poczęciu nie pomoże nam w zwalczeniu swoich problemów.

2019-07-18 07:28

Inne artykuły