Stół podnośny nożycowy - idealne narzędzie pomocnicze do każdego zakładu

W przestrzeni magazynowej wykorzystywane są różne urządzenia. Pierwszym, które przychodzi na myśl większości osób, jest wózek widłowy, który umożliwia unoszenie i transport towarów na niewielką odległość. Nie wszędzie wózek widłowy jest jednak konieczny: czasem jego użycie może być nieuzasadnione lub z jakiegoś powodu – na przykład niewielkiej ilości miejsca – niemożliwe. Wówczas z pomocą przychodzi stół podnośny nożycowy.

Łatwe unoszenie ładunków na żądaną wysokość

Stoły podnośne nożycowe wykorzystywane są do prac w sklepach, magazynach, warsztatach samochodowych, na budowach oraz we wszystkich innych miejscach, gdzie zachodzi konieczność podnoszenia ciężkich i dużych gabarytowo ładunków na określoną wysokość. W zależności od modelu zapewniają różny udźwig – najczęściej spotykane są modele pozwalające unieść ładunki o masie od 100 do 1000 kilogramów – oraz wysokość podnoszenia, która wynosi zazwyczaj do kilkuset milimetrów w przypadku urządzeń z pojedynczymi nożycami oraz ponad 1000 mm w przypadku modeli z nożycami podwójnymi. Po opuszczeniu stół podnośny nożycowy ma niewielką wysokość, więc jego przechowywanie nie wymaga wiele miejsca.

Stoły stacjonarne i mobilne o różnych funkcjach podnoszenia

Stoły podnośne nożycowe to szeroka grupa produktów. Można wśród nich wyróżnić urządzenia stacjonarne i mobilne. Te drugie wyposażone są w moduł jezdny na kółkach, dzięki czemu można za ich pomocą bezproblemowo przetransportować ładunek z jednego miejsca w drugie. Dobre stoły nożycowe jezdne wyposażone są w ochronę przed najechaniem na stopę na wszystkich czterech kółkach, a także hamulce, które zapewniają możliwość bezpiecznego zaparkowania w wybranym miejscu.

Podnoszenie platformy może odbywać się na różny sposób.

Stoły jezdne o niewielkim udźwigu wyposażone są w pompę hydrauliczną z pedałem obsługiwanym nogą, za którego pomocą można unieść materiały na wybraną wysokość roboczą. Modele o większym udźwigu mają elektryczny lub elektrohydrauliczny układ podnoszenia, co ułatwia pracę, ale wpływa na ich znacznie wyższą cenę – tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, który posiada duży wybór urządzeń magazynowych, w tym stołów podnośnych nożycowych.

Wózki jezdne z elektrycznym stołem podnośnym wyposażone są w akumulator, dzięki czemu są niezależne od zasilania sieciowego. Modele stacjonarne są zaś najczęściej zaopatrzone w osobny element obsługi.

Zdecydowana większość stołów roboczych wyposażona jest w prostokątną platformę, ale nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. W sprzedaży dostępne są na przykład modele w kształcie litery U, które umożliwiają wjazd wózka paletowego lub podnośnikowego i bezproblemowe umieszczenie palety na platformie. Stół podnośny można również wyposażyć w przenośnik rolkowy, który sprawdzi się idealnie do transportu ciężkich elementów prefabrykowanych lub półwyrobów z jednej linii roboczej do drugiej.

2020-10-12 16:20

Inne artykuły