Soczewki jednodniowe czy długoterminowe?

Soczewki czy okulary – większość ludzi zapytanych o swój wybór prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że problem z nie jest tak prosty. Pomijając już fakt, że istnieje wiele różnych rodzajów soczewek, każdy z innym zastosowaniem, to dodatkowo można podzielić je ze względu na czas ich użytkowania. Istnieją zatem soczewki jednodniowe, miesięczne oraz trzymiesięczne, a nawet półroczne. Każde z nich posiadają swoje plusy i minusy. Które z nich wybrać?

Soczewki jednodniowe – proste i bezproblemowe

Ten rodzaj soczewek, jak łatwo się domyślić, przeznaczony jest do codziennej wymiany. Po zdjęciu wieczorem soczewki należy wyrzucić, ponieważ nie nadają się one do ponownego użycia. Wbrew pozorom takie rozwiązanie ma swoje zalety. Dzięki temu nie musimy się martwić pielęgnacją soczewek, oszczędzamy więc na kupnie płynu do czyszczenia - rano po prostu sięgamy po świeże soczewki prosto z pudełka. Z tego samego powodu mniej narażamy się na kontakt z drobnoustrojami. Minusem takiego rozwiązania jest jednak koszt samych soczewek – choć jedna para soczewek jednodniowych jest znacznie tańsza niż soczewki długoterminowe, to w miesięcznym rozrachunku zapłacimy za nie więcej.

A może jedna para na dłużej?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje soczewek długoterminowych – jednomiesięczne oraz kwartalne. Choć jednostkowa cena tego rodzaju soczewek jest wyższa niż soczewek jednodniowych, to w skali miesiąca ich zakup bardziej się opłaca. Ponadto przez cały czas korzystania z tego rodzaju soczewek nie musimy liczyć się z zapasem, wystarczy raz w miesiącu kupić nowe. Z drugiej strony korzystanie z soczewek długoterminowych dla niektórych osób może być uciążliwe ze względu na konieczność ich pielęgnacji. Musimy pamiętać o zakupie dodatkowych akcesoriów do naszych soczewek, poświęcać czas czyszczeniu ich z osadów oraz drobnoustrojów i przechowywać w specjalnym pojemniku. W przeciwnym wypadku zwiększamy ryzyko wystąpienia infekcji, które mogą być groźne dla naszego wzroku.

Na co się zdecydować?

Wybór soczewek jednodniowych lub długoterminowych to kwestia bardzo indywidualna, zależna od tego czy bardziej cenimy sobie komfort, czy może niskie koszty. Bez względu jednak na rodzaj soczewek, na które się zdecydujemy, warto jest wybierać produkty znanych marek, a zakupów dokonywać jedynie w zaufanych sklepach, takich jak np. ABC Soczewki.

2015-12-17 12:18

Inne artykuły