Rodzaje wózków transportowych do szkła

W firmach zajmujących się produkcją szyb, okien i luster należy zadbać o wewnątrzzakładowe środki transportu, które zminimalizują ryzyko zniszczenia wyrobów. Producenci oferują kilka podstawowych rodzajów wózków do szkła. Są one wygodne w użytkowaniu i bezpieczne dla produktów. Tutaj przeczytasz o funkcjonalności poszczególnych wózków i dowiesz się, czy odpowiadają twoim potrzebom.

Wózki jednostronne i dwustronne

Najpopularniejsze wózki do transportu szkła nazywane są także stojakami ze względu na skośne położenie powierzchni szklanych. Są one bardzo wygodne w transporcie na równej podłodze i bezpieczne dla przewożonych produktów. Solidna podstawa zapobiega wywróceniu, a skrętne kółka umożliwiają swobodne kierowanie. Dwa z nich przeważnie wyposażone są w hamulec, dzięki czemu wózek sam nie powinien zjeżdżać nawet na nierównej powierzchni. Wyróżnia się dwa rodzaje takich stojaków – jednostronne i dwustronne. W celu łatwiejszej identyfikacji oznacza się je literami przypominającymi konstrukcję, czyli L i A. Niektóre modele takich wózków można bardzo łatwo składać, co umożliwia ich magazynowanie.

Wózki umożliwiające segregację szkła

Wózki przeznaczone do segregacji i transportu szkła mogą występować w różnych modelach konstrukcyjnych. Jedne przypominają wózki typu L, inne mają kształt prostopadłościanu. Oprócz metalowej konstrukcji zawierają podłogę z laminowanej sklejki oraz specjalne przedziały wykonane z kształtek poliamidowych. Specjalista z firmy GK-Product w Żarach mówi:

W takich wózkach z łatwością oddzielimy od siebie poszczególne tafle i przewieziemy wiele sztuk za jednym razem bez obawy, że będą się wzajemnie ocierać. Podobnie jak w innych modelach, duże znaczenie mają koła z hamulcami. Dodatkowo mogą być wyposażone we wzdłużną rolkę najazdową, która ma na celu ułatwić wsuwanie szkła.

Przewóz całych skrzydeł i okien

Producenci oferują wiele innych wózków, którymi przewieziemy nie tylko samo szkło, ale także całe skrzydła czy gotowe okna. Są one szersze i zawierają elementy utrzymujące poszczególne produkty z określonej odległości od siebie. Powierzchnie robocze zazwyczaj wykłada się gumową otuliną, która minimalizuje szanse na porysowanie. Wózki z tej kategorii pod względem konstrukcyjnym mogą być bardzo różne. W jednych skrzydła okienne położymy pionowo, w innych poziomo. Niektórzy producenci oferują także możliwość modyfikacji konstrukcyjnej wybranych modeli wózków do transportu i segregacji szkła. Dzięki temu przedsiębiorca może otrzymać dokładnie taki wózek, jaki potrzebuje.

2020-04-17 10:51

Inne artykuły