Rodzaje środków do pielęgnacji roślin

Właściwa pielęgnacja roślin ma zasadniczy wpływ na ich prawidłowy rozwój.  Co znaczy odpowiednia? To taka, która odpowiada wymaganiom danego gatunku na kolejnych etapach wzrostu rośliny, dodatkowo chroniąc przed szkodnikami i chorobami przenoszonymi przez bakterie czy grzyby. Do zapewnienia roślinom opieki przydają się specjalne preparaty.

Po co i jak dbać o rośliny?

Rośliny, o które się dba, odwdzięczają się pięknym wyglądem, wzrostem, bujnym kwitnieniem i obfitym owocowaniem. Nie dziwi więc, że ogrodnicy zarówno w amatorskiej, jak i profesjonalnej uprawie podejmują szereg czynności pielęgnacyjnych. Wśród nich poza podlewaniem, odchwaszczaniem, przycinaniem, ściółkowaniem, ochroną przed szkodnikami, szczególne miejsce zajmuje odżywianie. Podobnie jak pozostałe organizmy żywe, rośliny również potrzebują substancji odżywczych wykorzystywanych jako materiał energetyczny i budulcowy potrzebny do wzrostu, rozwoju i utrzymywania czynności życiowych organizmu.

Na pomoc hodowcom roślin spieszą producenci środków do pielęgnacji, oferując szeroką gamę preparatów. W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych, takich jak Sklep-Kwiecisty.pl, można znaleźć zarówno nawozy mineralne jak i organiczne, takie jak kompost, preparaty biohumusowe, nawóz ptasi czy obornik. Decydując się na zasilanie roślin nawozami mineralnymi, do wyboru są zarówno preparaty uniwersalne i wieloskładnikowe, dostarczające roślinom większości potrzebnych mikroelementów, jak i specjalistyczne produkty, dedykowane uprawie i pielęgnacji konkretnych gatunków, uwzględniające zróżnicowane potrzeby.

Jakie jeszcze środki do pielęgnacji roślin są do wyboru?

Na rynku można znaleźć m.in. produkty poprawiające właściwości gleby i wzbogacające ją w składniki pokarmowe. Poza tym, dostępne są również mikrogranulaty zwiększające chłonność podłoża i magazynowanie w nim wody. Niektóre produkty dostarczają składniki odżywcze natychmiast po zastosowaniu, a następnie uwalniają je stopniowo w ciągu kolejnych tygodni, a nawet miesięcy. Hydronawozy natomiast chronią roślinę zarówno przed wysuszeniem, jak i przelaniem. Część środków zapobiega wymywaniu z gleby składników pokarmowych, inne preparaty zmiękczają, odwapniają i koryguj odczyn wody do podlewania roślin. Na rynku dostępne są również środki pielęgnacyjne, które wzmacniają system korzeniowy rośliny, odżywki wspomagające obfitość kwitnienia i wybarwianie, poprawiające ogólną kondycję roślin, podnoszące ich witalność i odporność.

Dodatkowo całą gamę dedykowanych preparatów do konkretnego rodzaju roślin – nawozy do iglaków, drzew i krzewów liściastych, traw, roślin kwitnących, uprawianych w skrzyniach, donicach, bezpośrednio w glebie, dla roślin ozdobnych balkonowych, kwiatów domowych. Dostępne preparaty zróżnicowane są również pod względem ich aplikacji i tak możemy zdecydować się na sprezentowanie swoim roślinom pałeczek nawozowych, odżywek w żelu, w płynie, preparatów rozpuszczalnych. Wszystko po to, by cieszyć się jak najdłużej urokiem pięknych, zdrowych roślin, dostarczających nam do życia niezbędnego tlenu.

2019-12-02 09:48

Inne artykuły