Przygotowanie chemiczne przed lakierowaniem

Niewłaściwe przygotowanie powierzchni przeznaczonej do lakierowania skutkuje tym, że powłoka lakiernicza jest nietrwała, szybko pojawiają się w niej ogniska korozji, a i aspekt estetyczny zwykle pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tak ważne jest zastosowanie przed lakierowaniem odpowiednich preparatów, które oczyszczą daną powierzchnię i ochronią ją przed korozją, zapewniając maksymalną przyczepność lakieru.

Odrdzewianie

Jeśli element, który ma być lakierowany, już został dotknięty przez korozję lub zendrę albo też problemem jest spora ilość opiłków, chemiczne przygotowanie jego powierzchni rozpoczyna się zazwyczaj od zastosowania preparatu, który rozpuszcza rdzę, nie uszkadzając zarazem samego poddawanego obróbce elementu.

Odtłuszczanie

Po ewentualnym opłukaniu go można przejść do kolejnego etapu, jakim jest chemiczne odtłuszczanie przygotowywanej do lakierowania powierzchni. Etap ten jest niezwykle ważny, ponieważ tłuste pozostałości w znacznym stopniu ograniczają jakość powłoki lakierniczej, uniemożliwiają też przeprowadzenie procesu fosforanowania. Ten ostatni można połączyć z myciem danego elementu, w myjniach zarówno zanurzeniowych, jak i natryskowych – w każdym przypadku trzeba po prostu użyć innego preparatu.

Fosforanowanie

Fosforanowanie żelazowe służy zabezpieczeniu lakierowanej powierzchni przed korozją oraz zwiększeniu wytrzymałości powłok ochronnych czy ochronno-dekoracyjnych, tworząc dla nich idealny podkład. Jak zaznacza specjalista z lakierni i malarni proszkowej Technikor, ważne, by kąpiel fosforanująca była odpowiednio często regenerowana czy wręcz wymieniana, co gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu (w zależności od tego, jak intensywnie jest użytkowana, „odpowiednio często” może oznaczać raz na kwartał, miesiąc, a nawet tydzień).

Płukanie

Na sam koniec obrabiane elementy płucze się jedno- albo dwukrotnie (np. najpierw w wodzie wodociągowej, a następnie w demineralizowanej) oraz suszy przy użyciu ogrzanego powietrza. Cała procedura pozwala trwale i precyzyjnie nanieść powłokę lakierniczą na elementy początkowo zanieczyszczone rdzą, pyłem, pozostałościami procesów spawania i cięcia (wióry, opiłki), a także olejami przemysłowymi, nadając im tym samym  efektowny wygląd – i drugie życie.

2017-09-04 08:51

Inne artykuły