Przelewowe zawory bezpieczeństwa w pompowniach kompaktowych

Przelewowe zawory bezpieczeństwa odnajdują zastosowanie w pompach do przetłaczania ścieków. Poza tym są też przydatne w różnych instalacjach lub zbiornikach jako zawory odciążające lub kontroli ciśnienia. To dzięki nim jest możliwe utrzymanie stałego ciśnienia, które reguluje pracę i funkcjonowanie całego układu. Bez nich nie mogłyby sprawnie funkcjonować żadne pompownie kompaktowe. Jakie więc jest znaczenie przelewowych zaworów bezpieczeństwa?

Przelewowe zawory bezpieczeństwa – ich rola i znaczenie

Głównym zadaniem przelewowych zaworów bezpieczeńśtwa jest skuteczne utrzymanie określonej wartości ciśnienia w przewodzie dopływowym. To one skutecznie zapobiegają jego nagłemu wzrostowi. W ten sposób zabezpieczają cały układ przed przeciążeniem i awarią, jako że nadmierne ciśnienie mogłoby uszkodzić nieodwracalnie pompownie kompaktowe.

Przelewowe zawory bezpieczeństwa są elementami bezpośredniego działania. Składają się z zespołu gniazda i korpusu. Jeśli ciśnienie zacznie rosnąć, zawór otwiera się i łączy jedną część układu z drugą, która ma niższe ciśnienie. Kiedy ciśnienie rośnie, następuje otwarcie zaworu przepływowego i regulacja do wymaganego poziomu. Dzięki temu zawory są chętnie wybierane nie tylko w przypadku pompowni kompaktowych, ale też innych zbiorników i instalacji.

Wykorzystanie przelewowych zaworów bezpieczeństwa

Przelewowe zawory bezpieczeństwa to niejedyne niezbędne wyposażenie przepompowni kompaktowych, zwanych inaczej domowymi.

Przepompownie są umieszczane zazwyczaj za budynkiem w odległości od 5 do 10 m. Pamiętaj, że oprócz zaworów musisz zaopatrzyć je także w inne elementy, w tym w odpowiedni zbiornik. Powinien on być jak najsolidniejszy – takie w ofercie ma firma INWAP Sp. z o.o., która proponuje te elementy w wersjach o różnych średnicach, w tym:

  • Fi600 – do wód deszczowych i drenażowych,
  • Fi800 lub 1000 – dla domów 1- lub 2- rodzinnych,
  •  Fi1000, 1200 lub 1500 – dla domów wielorodzinnych, zakładów pracy, hoteli, restauracji i innych publicznych obiektów.

Zbiorniki mogą mieć głębokość do 210 cm i zazwyczaj jest ona zależna od zagłębienia rury dopływowej i strefy przemarzania.

Poza tym trzeba zainwestować także w dobrą pompę np. z rozdrabniaczem. Jest on niezbędny w przypadku ścieków surowych.

Nie da się ukryć, że do prawidłowego funkcjonowania pompowni kompaktowych są konieczne poszczególne części, w tym przede wszystkim przelewowe zawory bezpieczeństwa. Ich praca pozwala na skuteczne i odpowiednie regulowanie ciśnienia. Dzięki temu jego wzrost nie jest możliwy, a co za tym idzie cały układ działa bez szwanku i nie generuje niebezpieczeństw.  

2019-12-02 10:23

Inne artykuły