Naprawa a regeneracja turbosprężarki. Dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Wiele osób określenia „regeneracja” i „naprawa” używają zamiennie. Bez względu na to, czy dotyczą turbosprężarki, czy innego urządzenia, mają na celu usunięcie usterki i zapewnienie płynnej, bezawaryjnej pracy. Specjaliści wyjaśniają jednak, że obydwa słowa znaczą całkowicie co innego. Czym się różnią? Co należy przez nie rozumieć? Dowiedz się więcej przed wizytą w serwisie.

Naprawa turbosprężarki – na czym polega?

Naprawa turbosprężarki wiąże się z koniecznością wymiany uszkodzonych części bądź też przywrócenia im parametrów zbliżonych do fabrycznych. Przed przystąpieniem do reperacji konieczne jest oczyszczenie wszystkich elementów. W zależności od stwierdzonych usterek, za pomocą odpowiednich urządzeń są one usuwane – obudowy łożysk są naprawiane przy użyciu tokarki.

W procesie tym może być również wykonane skręcenie rdzenia, wraz z wymianą wszystkich uszkodzonych części – wyjaśnia ekspert z firmy Turbosprężarki Aurelia Białas.

Ważnym etapem jest także wyważenie turbosprężarki, które wykonuje się przy użyciu specjalistycznych urządzeń, tj. wyważarek. W procesie naprawy urządzenia niezwykle istotne jest precyzyjne przeprowadzenie tego etapu – źle wyważony wirnik może szybko ulec awarii. Dopiero po wykonaniu wszystkich wspomnianych czynności można rozpocząć kolejne związane z przykręceniem kolektora, zmiennej geometrii, ślimaka i zaworu. W zależności od rodzaju prowadzonych czynności konieczne może okazać się także poprawne ustawienie zaworu oraz zmiennej geometrii. Zaniedbanie tego etapu może negatywnie wpłynąć na pracę turbiny i w krótkim czasie doprowadzić do kolejnej awarii.

Na czym polega regeneracja?

Regeneracja turbosprężarki wymaga rozkręcenia urządzenia na części. Czynność ta umożliwia mechanikom dokładne obejrzenie każdej części, ocenienie ich stanu, ale też wykrycie uszkodzonych elementów. Zdobywając wspomniane informacje, można ustalić przyczynę awarii i przywrócić prawidłowy stan urządzenia. Podczas regeneracji turbosprężarki są usuwane głównie warstwy starego oleju oraz wszelkie zanieczyszczenia, które dostały się do jej wnętrza. Czynności te należy wykonywać tylko przy użyciu precyzyjnych myjek ciśnieniowych i ultradźwiękowych. Aby zyskać pewność, że zabiegi te przyniosły właściwy efekt, eksperci dbają, aby te elementy były również dokładnie wyszkiełkowane. Czynność ta daje 100% pewności, że na żadnym elemencie nie pozostała rdza czy inne zabrudzenia.

Bez względu na to, czy konieczne jest przeprowadzenie naprawy, czy też regeneracji – ważne, by czynności te zostały wykonane przez doświadczonych specjalistów.

2020-10-10 11:56

Inne artykuły