Na czym polegają prace murarskie w stanie surowym?

Stanem surowym określamy stan budowli, która ma już dach, jednak nie jest wykończona. W kontekście budowy domów wyróżniamy stan surowy otwarty, gdzie budynek ma wymurowane ściany nośne, kominy, strop nad parterem, schody wewnętrzne i pokrycie dachowe, ale nie ma drzwi, okien i ścianek działowych. W stanie surowym zamkniętym drzwi i okna zewnętrzne są już na miejscu. Pomieszczenia nie są jednak wykończone. Na czym polegają prace murarskie w stanie surowym?

Główne zadanie murarza: wykonanie ścian działowych

Zakładając, że budynek ma już wszystkie ściany nośne – jak mówi definicja stanu surowego – głównym zadaniem murarza będzie wzniesienie ścian działowych. Ich położenie wskazuje projekt przygotowany przez konstruktora. Konstruktor zdecydowanie nie może pominąć ich w projekcie i „odłożyć na później” ich rozplanowanie, zwłaszcza w przypadku domu wielokondygnacyjnego, ponieważ konieczne jest uwzględnienie ciężaru ścian działowych, które obciążają stropy.  „Murowanie” kojarzy nam się przede wszystkim z budową ścian z tradycyjnych cegieł, jednak ściany działowe mogą być konstruowane z różnych materiałów – prace z nimi również nazywamy pracami murarskimi. Poza tradycyjnymi cegłami do budowy ścian działowych możemy wykorzystać na przykład:

  • bloczki z betonu komórkowego, które można murować na cienkie spoiny, co ułatwia otynkowanie ścian,
  • bloczki silikatowe (wapienno-piaskowe), które można łączyć na tzw. pióro i wpust, dzięki czemu również mają gładką powierzchnię i możemy wykańczać ściany nawet bardzo cienką warstwą tynku gipsowego,
  • pustaki ceramiczne, również łączone na pióro-wpust,
  • prefabrykowane płyty gipsowe,
  • pustaki szklane, które stanowią efektowny element wystroju wnętrz.

Jak budowane są ściany działowe? - główne zasady

Jak mówi nam przedstawiciel firmy budowlanej Mab-Bud z okolic Warszawy, jest kilka podstawowych zasad, których powinien trzymać się murarz przy budowie ścian działowych, niezależnie od rodzaju użytego materiału. W przypadku cegieł, bloczków, czy pustaków są one następujące:

  • elementy konstrukcji układane są warstwami z przesunięciem – zwykle krawędź boczna elementu z dolnej warstwy znajduje się w połowie krawędzi dolnej warstwy powyżej,
  • ściany działowe nie powinny być połączone trwale ze swoim podparciem (podłogą, stropem), są murowane na tzw. warstwie poślizgowej,
  • między ścianą działową a stropem powyżej zostawiamy odstęp do 3 cm, który wypełnia się na przykład pianką poliuretanową.

Dwa ostatnie punkty wynikają z faktu, że zależy nam na tym, by elementy ściany działowej mogły się swobodnie odkształcać, „pracować” oraz aby ściany działowe nie przenosiły drgań. Z drugiej strony muszą być stabilne, w związku z czym łączone są ze ścianami nośnymi. Jeśli jednak chcemy wznieść ścianę wolno stojącą, dekoracyjną (na przykład ze wspomnianych wcześniej szklanych pustaków), która łączy się tylko ze stropem i podłogą, należy zastosować zbrojenie z cienkich prętów lub drabinek.

2019-01-28 06:28

Inne artykuły