Liny jutowe i konopne - charakterystyka, podobieństwa i różnice

Liny z włókien naturalnych to produkty cenione przede wszystkim ze względu na swoją ekologiczność i estetykę. Pod względem wytrzymałości i trwałości wyprzedzają je różnego rodzaju liny syntetyczne, co jednak absolutnie nie znaczy, że liny naturalne są wypierane z rynku. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm rodzajom lin z włókien naturalnych – linom jutowym oraz linom konopnym. Omówimy ich charakterystykę, wyławiając podobieństwa i różnice.

Liny jutowe

Liny jutowe, jak wyraźnie wskazuje nazwa, produkowane są z włókna łodygowego z roślin rodzaju juta, które uprawiane są przede wszystkim w Chinach i Pakistanie, ale też w innych krajach, gdzie panuje gorący, wilgotny klimat, jak Bangladesz. Włókna jutowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionymi naturalnymi włóknami zaraz po włóknach bawełny. Liny jutowe to często liny ręcznie kręcone, impregnowane naftą. Ciekawostką jest, że włókna jutowe łatwo można zabarwić, ale trudne jest ich bielenie. Liny jutowe bez impregnatu mogą mieć tendencje do wchłaniania wody i wilgoci, ale są odporne na gnicie. Strzępią się mniej niż liny konopne, o których opowiemy w dalszej części artykułu. Znajdują zastosowanie głównie w rolnictwie, transporcie oraz aranżacji wnętrz i ogrodów, rzadziej w żeglarstwie, w różnych miejscach na świecie w budownictwie do uszczelniania drewnianych domów.

Liny konopne

Produkty bardzo podobne do lin jutowych to liny produkowane z przędzy konopnej. Jak mówi nam przedstawiciel Centrum Uszczelnień z Wolbromia, liny konopne o takim samym splocie są mocniejsze od lin jutowych, dlatego w budownictwie, czy żeglarstwie, są wykorzystywane chętniej; liny konopne są też bardziej szorstkie. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystuje się ich również do aranżacji wnętrz i ogrodów – z wyrobów powroźniczych z naturalnych włókien wykonuje się różnego rodzaju dekoracje, przede wszystkim w marynistycznym stylu, ale nie tylko. Produkuje się z nich np. osłony na donice i doniczki, tworzy się z nich ramy obrazów i luster, lampiony, elementy dekoracji lamp wiszących i stojących, wszelkiego rodzaju podkładki i podstawki, które chronią blaty mebli, czy podłogi.

Kręcone liny z włókien naturalnych to produkt ceniony przede wszystkim ze względu na wyjątkową estetykę (świetnie wkomponowują się zarówno w tradycyjną, jak i industrialną architekturę wnętrz i ogrodów) oraz ekologiczność – są w pełni biodegradowalne, mogą być poddawane 100% recyklingowi, nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji.

2020-04-25 09:52

Inne artykuły