Kocioł na paliwo stałe czy kocioł gazowy - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wybór kotła centralnego ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji podejmowana na etapie budowy domu lub w trakcie wymiany istniejącej już instalacji grzewczej. Jest on szczególnie trudny, gdy możliwości techniczne pozwalają na montaż zarówno kotła gazowego, jak też urządzenia zasilanego paliwem stałym. Oba te rozwiązania mają swoje słabe i mocne strony. Sprawdźmy zatem jak w praktyce wygląda montaż i eksploatacja każdego z tych urządzeń.

Koszty zakupu i montażu kotła na paliwo stałe, a kotła gazowego

Koszty związane z montażem kotła centralnego ogrzewania oraz pozostałej instalacji grzewczej w postaci rur, zaworów, grzejników czy sterowników zależą od wielu czynników. Niewątpliwy wpływ na ich wysokość mogą mieć indywidualne rozwiązania np. montaż ogrzewania podłogowego. W przypadku kotłów gazowych jest wymagana odpowiednia infrastruktura doprowadzająca gaz. W wypadku jej braku większość specjalistów doradza wybór kotła na paliwo stałe. Koszty instalacji obu tych rozwiązań przybliża ekspert firmy, której specjalnością jest sprzedaż i montaż kotłów grzewczych zasilanych różnymi rodzajami paliwa:

Obliczając koszty instalacji grzewczej bardzo często okazuje się, że kocioł, który ją zasila nie zawsze jest najdroższym elementem całego systemu. Jednak zawsze jest jego najważniejszą częścią. Dlatego wybór rodzaju kotła musi być dokładnie przemyślany. Ceny kotłów gazowych zaczynają się od kilku tysięcy, a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Wszystko zależy od modelu urządzenia. Najtańsze są tradycyjne kotły jednofunkcyjne z otwartą komorą spalania. Na drugim biegunie cenowym znajdziemy dwufunkcyjne kotły kondensacyjne. W przypadku kotłów na paliwo stałe również mamy do wyboru modele za kilka tysięcy. Ale jeśli chcemy, aby kocioł służył także jako źródło ciepłej wody użytkowej, a dodatkowo posiadał podajnik paliwa to trzeba liczyć się z wydatkiem kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy. Warto jednak zaznaczyć, że o ile koszt instalacji centralnego ogrzewania jest jednorazowy, to koszty jej eksploatacji są regularne i właśnie tu możemy poszukać realnych oszczędności.

Które kotły są tańsze w eksploatacji?

Koszty związane z ogrzewaniem domu zależą od wielu zmiennych, wśród których warto wymienić aurę, sytuację gospodarczą, czy nawet tryb życia domowników. Należy też zwrócić uwagę, że obejmują one nie tylko zakup opału, ale również konserwację kotła i urządzeń peryferyjnych, a także koszty niematerialne np. czas poświęcony na obsługę ogrzewania. Generalnie przyjmuje się, że najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest kocioł gazowy. Urządzenia tego typu nie dość, że ogrzeją nam dom, to jeszcze zapewnią ciepłą wodę użytkową również latem. Poza tym są prawie zupełnie bezobsługowe. Jednak ich eksploatacja jest z reguły droższa niż kotłów na paliwo stałe. Czasami różnice te są bardzo poważne. Tak jest np. w przypadku użytkowników kotłów zgazowujących drewno, którzy mają dostęp do taniego surowca. Ale nawet kotły na ekogroszek, czy pellet wykazują się dodatnim rachunkiem ekonomicznym, gdy porównać je z kotłami gazowymi. Oczywiście kotły na paliwo stałe wymagają od użytkownika więcej zaangażowania. Tak więc to jaki kocioł wybrać jest zależne od warunków technicznych oraz indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników.

2020-04-23 09:07

Inne artykuły