Kiedy warto korzystać z usług wynajmu powierzchni magazynowych?

Powodów, dla których właściciele firm szukają przestrzeni do składowania swoich towarów jest wiele i nie zawsze są one równoznaczne z brakiem własnych powierzchni magazynowych. Wynajem magazynu daje przedsiębiorcy wiele możliwości, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów własnych.

Każdy biznes związany z handlem i produkcją wymusza na przedsiębiorcy doskonałą organizację logistyczną – zauważa nasz rozmówca z firmy InterRoyal. Konieczność ciągłego manewrowania ilością przestrzeni wykorzystywanej na składowanie towarów czy półproduktów jest dynamiczna i uzależniona od wielu czynników, takich jak sezonowość czy zdobywanie nowych kontrahentów.

Czasowy wynajem magazynu

Pierwszy przypadek, który powinien skłonić przedsiębiorcę do rozważenia opcji wynajmu powierzchni magazynowej jest sytuacja, w której własna przestrzeń składowania jest niewystarczająca w stosunku do szybkiego rozwoju działalności. Chwilowy brak własnych zasobów nie powinien ograniczać możliwości rozwoju firmy, dlatego na czas budowy magazynów warto wynająć odpowiednią przestrzeń.

Magazynowanie jako oszczędność

Jednak nie każdemu przedsiębiorstwu opłaca się inwestycja we własne przestrzenie składowania. Sens takiego przedsięwzięcia jest szczególnie wątpliwy w przypadku działalności o charakterze sezonowym. Jeżeli mamy zamiar wykorzystywać magazyny przez kilka miesięcy, utrzymanie go przez pozostałą część roku będzie po prostu zbędnym wydatkiem. Pamiętajmy, że każda nieruchomość wymaga odpowiedniej konserwacji, remontów, ogrzewania itd.

Magazynowanie jako etap transportu

Magazynowanie jest też etapem istotnym etapem całego łańcucha dostaw. To właśnie tutaj odbywa się konfekcjonowanie i przepakowywanie na dużą skalę, czynności niemożliwe do wykonania na zbyt małej powierzchni. Aby dostawy towarów i wysyłki gotowych paczek odbywały się możliwie najsprawniej, warto zadbać o dobrą lokalizację magazynów – mówi ekspert z przedsiębiorstwa InterRoyal.

Lokalizacja magazynu

Właściwa lokalizacja to taka, która umożliwia łatwy dojazd i szybkie połączenie z dużymi węzłami komunikacyjnymi. Zatem idealnie zlokalizowany magazyn to taki, który znajduje się w pobliżu dobry dróg dojazdowych, dworca kolejowego, lotniska i międzynarodowego portu.

2016-06-29 13:04

Inne artykuły