Jak wyhodować dorodne pieczarki?

Pierwszy raz pieczarki wyhodował francuski ogrodnik Chambry. Wykorzystał do tego celu pobliskie kamieniołomy. Zdziwiony nowym sposobem uprawy, rozpoczął masową hodowlę. Jego rozwiązania szybko rozpowszechniły się wśród francuskich wieśniaków, dzięki czemu pieczarki zaczęły być popularne w całej Europie. Nic dziwnego – oprócz swoich walorów smakowych zawierają także wiele składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warto pamiętać o tym, że wyhodowanie dorodnych grzybów możliwe jest nawet w domu, trzeba jednak zachować kilka zasad.

Uprawa amatorska

Pieczarki wymagają zastosowania odpowiedniego podłoża oraz zapewnienia właściwego poziomu wilgotności i temperatury. Najlepiej grzyby rosną na torfie, chociaż powinien być on zmieszany z kompostem. Na wierzch podłoża wprawiony ogrodnik zawsze nasypie warstwę ziemi okrywowej.

W specjalistycznych sklepach można kupić profesjonalne zestawy do hodowli pieczarek. Dołącza się do nich m.in. podkład z zaszczepioną grzybnią (zwykle w formie sprasowanej, zafoliowanej kostki) oraz okrywę do chronienia plonów. Trzeba pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju grzybów hodowlanych podłoże wykorzystywane do uprawy może być inne. Pieczarki najlepiej rosną na kompostowanym oborniku, boczniaki z kolei trzeba uprawiać na słomie. Przed rozpoczęciem hodowli należy więc zebrać wszystkie najważniejsze informacje o właściwych warunkach pielęgnowania plonów.

Cykl rozwojowy

Jeżeli podłoże jest przygotowane, kolejne etapy hodowli pieczarek są już bardzo proste. Wystarczy zapewnić im odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Grzyby rosną w miejscach przyciemnionych i wilgotnych. W domu najlepsza do tego celu wydaje się być piwnica, chociaż można umieścić pojemniki z grzybnią w nieużywanych szafkach. Właściwie każdy pokój w domu może być stosowany do uprawy pieczarek, jeżeli tylko można w nim kontrolować ciepło, wilgotność i światło.

Temperatura podłoża powinna być stała. Najlepiej jeśli wynosi ok. 24-26 stopni. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt ciepłe, zarodniki umierają, jeżeli zbyt zimne – grzybnia nie opanuje podłoża w odpowiednim czasie. Warto pamiętać o tym, że w trakcie cyklu rozwojowego pieczarek wydziela się dużo dwutlenku węgla, dlatego wybrany pokój powinien być dobrze wentylowany.

Kompleksowe zaopatrzenie

Amatorska uprawa pieczarek jest satysfakcjonująca, ale zwykle nie jest w stanie zaspokoić domowych potrzeb. Zwykle entuzjaści nieprofesjonalnych hodowli organizują je dla przyjemności czerpanej z oglądania wzrostu. Na rynku spożywczym można znaleźć wiele producentów, którzy zawodowo zajmują się hodowlą grzybów do celów kulinarnych. Nie trzeba przejmować się tym, że sklepy proponują grzyby gorszej jakości. Wystarczy poszperać w ofertach firm zajmujących się domową, ekologiczną uprawą. Spółka Rawona zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem firm i pojedynczych klientów w grzyby hodowlane, m.in. pieczarkę białą, brązową, boczniaki i runo leśne. Produkty te wykonane są w sposób odpowiadający wszystkim regulaminom i poradom dotyczącym zdrowego żywienia.

Trzeba pamiętać o tym, że kupione pieczarki powinny być dobrze opakowane. Spółka pieczarki.net.pl zawsze uzgadnia sposób opakowania indywidualnie z odbiorcą.

2016-02-08 12:54

Inne artykuły