Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Utrata zębów wiąże się nie tylko z kompleksami i brakiem komfortu podczas mówienia oraz spożywania pokarmów, ale także z możliwością wystąpienia wad zgryzu, przesuwaniem się zębów w łuku zębowym oraz z innymi problemami stomatologicznymi, które wymagają długotrwałego i często kosztownego leczenia. W jaki sposób przebiega zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Kiedy stosuje się implanty zębowe?

Implanty zębowe są droższą alternatywą dla typowych uzupełnień protetycznych. Ten nowoczesny i wiążący się z wyjątkowym komfortem odzyskania pełnej sprawności aparatu żucia sposób uzupełniania ubytków zębowych, pozwala dodatkowo poprawić estetykę uśmiechu.

 

Implanty zębowe są trwałym sposobem uzupełnienia ubytków zębowych. Proces ich wszczepienia wymaga czasu i cierpliwości pacjenta, jednak pozwala cieszyć się z wyjątkowego efektu i posiadania pięknych zębów – wyjaśnia specjalista ze Studia Stomatologii „SKRZAT” z Krakowa.

Jak wyglądają implanty zębowe?

Implant zębowy składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest tytanowy lub tytanowo-cyrkonowy wkręt, który umieszcza się w wywierconym w kości szczęki otworze. Wkręt imituje korzeń zęba i dopiero po okresie niezbędnym do jego zintegrowania się z kością możliwe jest zamontowanie właściwie dobranej do naturalnych zębów pacjenta korony protetycznej, którą osadza się na implancie stomatologicznym.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Zabieg wszczepienia implantów zębowych poprzedzony jest wnikliwymi badaniami zdrowia jamy ustnej pacjenta. Następnie trzeba odpowiednio przygotować „podłoże” pod osadzenie implantu, czyli odsłonić kość oraz właściwie postępować przy wierceniu otworu, dokładnie określając miejsce jego położenia. Po wywierceniu odpowiedniej wielkości otworu trzeba go zabezpieczyć przed działaniem bakterii chorobotwórczych, czyli dokładnie oczyścić. Następnie w wywierconym otworze zostaje umieszczony implant oraz pozwalająca na późniejsze osadzenie korony śruba zamykająca. W tym momencie pierwszy etap wszczepiania implantów ulega zakończeniu i pozostaje jedynie czekać, aby wszczepiony wkręt właściwie zintegrował się z kością szczęki oraz mógł nastąpić proces gojenia się dziąsła. Etapem kończącym procedurę wszczepiania implantów zębowych, który następuje najczęściej po kilku tygodniach od wszczepienia w kość wkrętu, jest dopasowanie i osadzenie korony protetycznej, która będzie imitowała utracony ząb.

Warto pamiętać, że wszczepianie implantów zębowych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia stomatologa, ale także zastosowania wysokiej jakości materiałów, które gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegu i pozwalają uniknąć szeregu poważnych problemów, które związane są np. z wystąpieniem reakcji alergicznej lub odrzuceniem implantu.

2019-08-23 12:42

Inne artykuły