Jak wybrać powierzchnię kupowanej działki budowlanej?

Decyzję o budowie własnego domu bardzo często podejmujemy, zanim jeszcze wybierzemy lokalizację własnej działki. Chcemy mieć swój dom, ale nie wiemy jeszcze, jaki ma on być i gdzie go postawimy. Zaczynają się wówczas rozważania nad wielkością domu, ilością poszczególnych pomieszczeń, formą, kształtem, kolorem, a gdy już zwizualizujemy sobie nasz wymarzony dom, zaczynamy się zastanawiać, jakiej wielkości działkę wybrać? W naszym artykule przyjrzymy się, na co zwracać uwagę przy wyborze działki.

Powierzchnia w kontekście odległości od granicy działki

Na portalach budowlanych możemy spotkać się z różnymi sugestiami co do minimalnej wielkości działki pod dom jednorodzinny – na jednych sugerowane jest 500 m2, a na innych dwa razy więcej. Czym więc się kierować przy wyborze powierzchni? - Oczywiście powierzchnią planowanego domu w pierwszej kolejności, mając na uwadze to, co mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Upraszczając treść Rozporządzenia, możemy powiedzieć, że dom może stanąć w odległości od granicy działki nie mniejszej niż:

  • 4 m – gdy dom zwrócony jest ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki,
  • 3 m – gdy dom zwrócony jest ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy działki (przy czym, jeśli plan miejscowy przewiduje taką możliwość, odległość ta może zostać zredukowana do 1,5 m).

Rozporządzenie mówi dodatkowo, że budynek może przylegać swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce, jednak w przypadku domów jednorodzinnych to raczej wyjątkowo rzadkie rozwiązanie.

Powierzchnia w kontekście kształtu i dodatkowe kryteria wyboru

Przy wyborze powierzchni działki pod dom jednorodzinny (jak i zresztą każdy inny obiekt), bierzemy pod uwagę również kształt działki. Jak mówi nam przedstawiciel firmy INLAND BIMO PROPERTY ze Szczecina, za najlepszy kształt działki budowlanej uznaje się kwadrat i prostokąt, o ile nie jest to prostokąt zbyt wąski, by wybudować dom o interesujących nas gabarytach i proporcjach. Za nieco problematyczne uznaje się działki o kształcie trapezu, jednak o ile mają one odpowiednią powierzchnię, mogą mieć pewien plus: kupimy je po niższej cenie. Znacznie tańsze będą też działki o kształcie trójkąta, lecz te rzadko nas interesują. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych kryteriach, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze działki. Lokalizacja jest kwestią oczywistą, powinniśmy zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, przy czym warto wybrać działkę uzbrojoną, a więc taką, do której doprowadzone są media. Świetnym wyborem jest zakup działki na gotowym osiedlu, gdzie mamy też pełną i funkcjonalną infrastrukturę.

2020-02-08 11:14

Inne artykuły