Jak wybrać dobrą kamizelkę do wakeboardingu?

Wakeboard to dyscyplina sportowa stanowiąca połączenie surfingu, snowboardingu i nart wodnych. Mimo, że w Polsce znana dopiero od niedawna, zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem miłośników wodnego szaleństwa. Aby móc ją bezpiecznie uprawiać powinniśmy pamiętać o wyposażeniu się w odpowiedni sprzęt, w tym odzież, której głównym elementem jest kamizelka.

Do czego potrzebna jest kamizelka?

Jazda na desce wakeboardowej za łodzią lub na wyciągu nie jest trudna, choć wymaga dobrej kondycji – kilka godzin treningu w zupełności wystarczy, byśmy opanowali poruszanie się na desce, a nawet pewne akrobacje w powietrzu. Jednakże należy pamiętać, że to wciąż sport wodny, a nawet bardzo doświadczonym zawodnikom może przydarzyć się błąd, który kończy się wylądowaniem w wodzie. Przy dużych prędkościach takie wypadki mogą mieć dramatyczne skutki – tafla wody staje się wtedy twarda jak beton.
-Zadaniem kamizelki do wakeboardu jest z jednej strony utrzymywanie nas na powierzchni wody jeśli do niej wpadniemy, a z drugiej chronienie naszego ciała przed poważnymi urazami, np. złamaniem żeber i uszkodzeniem organów wewnętrznych, mogących powstać przy uderzeniu w wodę – wyjaśnia specjalista z firmy Xtreme Shop.

Jak wybrać odpowiednią kamizelkę?

Wybierając kamizelkę powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Kamizelka spełnia swoją rolę jedynie wtedy, gdy jest dobrze dopasowana do naszego ciała. Nie powinniśmy ufać tzw. rozmiarówce – każdą kamizelkę przed użyciem należy dokładnie przymierzyć.
  • Dobrze dopasowana kamizelka to taka, która przylega do naszego ciała, warto jednak wiedzieć, że w kontakcie z wodą tkanina kamizelia nieco się rozluźnia, dlatego inaczej będzie na nas leżeć w sklepie podczas przymierzania, inaczej gdy wpadniemy w niej do wody. Kamizelka będzie dla nas idealna, jeśli jesteśmy w stanie ją założyć gdy jest sucha, jednocześnie jednak będziemy mieć problem z wzięciem pełnego oddechu w płuca. Należy pamiętać, wszelkie luzy między kamizelką a naszą skórą mogą być przyczyną poważnych obrażeń.
  • Kamizelka wakeboardowa nie powinna ograniczać swobody naszych ruchów, gdyż od tego zależy nasze przeżycie w sytuacjach zagrożenia. W czasie przymierzania kamizelki powinniśmy pamiętać o wykonaniu kilku ruchów testowych – zgięcia pleców, skrętów tułowia, przechyleń w lewą i prawą stronę, ruchów ramionami. Cały czas pamiętamy, że kamizelki stają się luźniejsze w wodzie.
  • Lokalizacja zapięcia – najczęściej wybieranym rodzajem zapięcia są suwaki lub paski (lub połączenie obu tych rozwiązań), zlokalizowane na przedzie koszulki. Suwaki zlokalizowane z boku lub z tyłu gwarantują lepsze dopasowanie kamizelki do ciała, jednakże mogą być dość uciążliwe w rozpięciu. Dobór zapięcia ma niebagatelne znaczenie w sytuacjach kryzysowych.
2017-09-11 15:31

Inne artykuły