Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Wypożyczenie samochodu powoli przestaje być usługą zarezerwowaną dla osób zamożnych. Dzięki dużej konkurencyjności ceny wynajmu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za dobę korzystania z pojazdu. Decydując się na wynajem należy jednak pamiętać, że wypożyczając auto bierzemy na siebie również pewne obowiązki, które zawsze są zawarte w regulaminie wypożyczalni. Jednym z nich jest dbanie o wynajęty samochód. Sprawdźmy więc na czym ono polega.

Jakie obowiązki mają klienci wypożyczalni?

W błędzie są ci, którzy myślą, że wypożyczając samochód mają wyłącznie prawa. Decydując się na skorzystanie z usługi wynajęcia auta należy liczyć się z pewnymi obowiązkami. Ich zakres zależy od wielu czynników i może obejmować różne kwestie związane z użytkowaniem pojazdu podczas okresu wypożyczenia. Jednak pewne zasady są uniwersalne i obowiązują w każdej wypożyczalni. Jak wyjaśnia specjalista wypożyczalni samochodów 24cars.pl:

Umowa wypożyczenia samochodu jasno określa warunki, na jakich usługa najmu jest realizowana. Wskazuje również prawa i obowiązki obu stron. Powszechnie przyjęte regulacje gwarantują, że najemca otrzymuje pojazd sprawny technicznie, w pełni zatankowany i czysty. Te same zasady dotyczą zwrotu auta po okresie wypożyczenia. Dbanie o estetykę wnętrza oraz karoserii w czasie użytkowania spoczywa na osobie wypożyczającej. Ona też odstawiając samochód do wypożyczalni powinna go doprowadzić do takiego stanu, w jakim go odebrała. Czasami jednak z braku czasu lub innych okoliczności, gdy najmujący nie ma możliwości wykonania zabiegów pielęgnacyjnych samochodu i jego zatankowania może oddać pojazd, bez wykonania tych czynności. Wtedy jednak wypożyczalnia naliczy dodatkowe opłaty za czyszczenie wnętrza, mycie nadwozia i uzupełnienie paliwa. Ponieważ są to usługi dodatkowe, klient musi mieć świadomość, że ich koszt różni się od tego jaki poniósł by gdyby wykonał je we własnym zakresie.

Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji wypożyczonego samochodu?

Wypożyczając samochód trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach wynikających z regulaminu najmu pojazdu. Co ważne zostały one opracowane dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak też wypożyczalni i w bardzo jasny oraz precyzyjny sposób określają kwestie użytkowania wynajętego auta. Jak pokazuje praktyka dobrym obyczajem jest korzystanie z wypożyczonego samochodu w taki sposób, jakbyśmy jeździli własnym pojazdem. Dotyczy to nie tylko sposobu jego eksploatacji i pielęgnacji, ale również odpowiedniego zabezpieczania przed kradzieżą czy uszkodzeniem. Generalna zasada mówi, aby w przypadku zdarzenia mającego wpływ na stan techniczny wypożyczonego samochodu natychmiast skontaktować się z wypożyczalnią, której pracownicy doradzą, co w danej sytuacji należy uczynić. Należy także pamiętać, że jedyną osobą uprawnioną do kierowania wypożyczonym samochodem, jest osoba, która zawarła umowę. Świadome i dobrowolne umożliwienie kierowania wynajętym pojazdem innemu kierowcy może skutkować naliczeniem kar zawartych w regulaminie wypożyczalni.

2020-04-14 17:38

Inne artykuły