Izolacja garażu pianką poliuretanową. Czy to ma sens?

Planując budowę garażu większość osób koncentruje się na sprawach technicznych dotyczących wielkości obiektu, rodzaju materiałów budowlanych, czy modelu bramy garażowej. Kwestie ocieplenia najczęściej nie są brane pod uwagę. Wynika to z mylnego przeświadczenia, że garaż jako miejsce dla samochodu nie wymaga ocieplenia. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy ocieplenie garażu ma jakieś zalety? W tym artykule znajdziecie państwo odpowiedzi na powyższe pytania.

Korzyści jakie może przynieść ocieplenie garażu

Wiele osób uważa, że garaż powinien chronić samochód wyłącznie przed deszczem. Niestety takie przekonanie w dużej mierze mija się z prawdą. Deszcz i śnieg to nie jedyne zjawiska atmosferyczne wywierające niekorzystny wpływ na samochód i jego podzespoły. Równie zgubne oddziaływanie może mieć wysoka bądź niska temperatura. O ile cztery ściany i dach ochronią pojazd przed deszczem i śniegiem, to nie zagwarantują optymalnej temperatury. To może zapewnić tylko odpowiednia izolacja garażu. Jak wyjaśnia ekspert firmy, która świadczy usługi w zakresie profesjonalnej izolacji natryskowej pianką poliuretanową:

Korzyści z właściwej izolacji murów garażu jest kilka. Po pierwsze poprzez odpowiednią izolację zwiększamy trwałość samego garażu. Ściany nieposiadające warstwy termoizolacyjnej są narażone na negatywne działanie zjawisk atmosferycznych. Objawia się to choćby przemarzaniem murów. Po drugie fachowo wykonana izolacja powoduje, że zimą garaż wolniej się wychładza, a latem nagrzewa. Ma to pozytywny wpływ na wrażliwe podzespoły samochodu np. akumulator. Po trzecie zewnętrzna warstwa izolacyjna może być jednocześnie estetyczną elewacją.

Czym najlepiej izolować ściany garażu?

Obecnie jest dostępnych wiele produktów przeznaczonych do izolacji budowlanych. Jeśli jednak poszukujemy trwałego materiału o wysokich parametrach termoizolacyjnych warto zainwestować w wykonanie izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej. Gdy garaż jest wkomponowany w bryłę budynku mieszkalnego najlepiej całość obiektu otoczyć izolacją z pianki otwartokomórkowej. Natomiast w przypadku ocieplania garaży wolnostojących doskonale zda egzamin pianka poliuretanowa typu zamkniętokomórkowego, która cechuje się małą przepuszczalnością pary oraz dużą odpornością na ściskanie. Warto pamiętać, że technologia natryskowa pozwala wykonać jednolitą warstwę izolacyjną bez spoin mogących powodować tzw. mostki termiczne osłabiające efektywność izolacji. Pianką zamkniętokomórkową można izolować nie tylko ściany i stropy, lecz również fundamenty. Tak ocieplony garaż będzie trwalszy i zapewni odpowiednie warunki nie tylko dla samochodu, ale także innych przedmiotów np. skutera, roweru, kosiarki, itp.

2019-11-27 13:01

Inne artykuły