Gdzie i kiedy sprawdzą się mini żurawie?

Chociaż zgodnie z klasyfikacją Urzędu Dozoru Technicznego mini dźwigi – zarówno tzw. pająki jak i maszyny typu pick & carry — zaliczane są do grupy żurawi samojezdnych, ich niewielkie rozmiary, specyficzna budowa i wynikające stąd możliwości wyróżniają je na tle tradycyjnych dźwignic tego rodzaju. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej mini żurawiom i różnym sposobom ich wykorzystania.

Czym jest mini żuraw?

Mini dźwigi budowlane są obecne na polskim rynku już od kilkunastu lat, jednak wciąż nie doczekały się osobnej definicji w krajowych klasyfikacjach. Aktualnie zaliczane są do grupy żurawi samojezdnych, czyli dźwignic na podwoziu samochodów ciężarowych lub na specjalnym podwoziu samojezdnym, używanych głównie do prac przeładunkowych i montażowych (definicja UDT). W przypadku mini żurawi urządzenie dźwignicowe jest integralną częścią całej maszyny, wyposażonej w koła lub gąsienice. Od typowych żurawi samojezdnych różnią się znacznie mniejszymi wymiarami, umożliwiającymi wykorzystanie w trudnodostępnych, ciasnych przestrzeniach. Mini dźwigi Maeda wyposażone w napęd elektryczny mogą być bezpiecznie stosowane we wnętrzach budynków, a ze względu na niewielką masę nawet na stropach i dachach.

Kiedy przyda się mini żuraw?

Mini dźwigi budowlane występują w dwóch wersjach. Żurawie-pająki przeznaczone są do pracy w miejscu ustawienia, gdzie stabilność zapewniają regulowane podpory (właśnie im maszyna zawdzięcza określenie pająk). Mini dźwigi typu pick & carry mogą pracować stacjonarnie, ale są też zdolne do przemieszczania się z dużymi obciążeniami. Mini żurawie typu pająk częściej wybierane są do prac montażowych wewnątrz budynków, podczas gdy dźwigi pick & carry są szczególnie przydatne na otwartych przestrzeniach.

Nasze mini żurawie przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach terenowych, tam, gdzie nie ma możliwości dotarcia pełnowymiarowym dźwigiem samojezdnym, bądź ustawienia wielkiego, stacjonarnego dźwigu – mówi ekspert z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski. Ponieważ obok sprzedaży urządzeń, świadczymy także kompleksowe usługi dźwigowe, możemy wymienić kilka typowych sytuacji, w jakich klienci decydują się na użycie mini żurawi.

Mini dźwigi budowlane najczęściej wypożyczane są do realizacji prac montażowych na fasadach budynku. Małe, ale mocne dźwigi pozwalają znacznie przyspieszyć i ułatwić instalację wielkopowierzchniowych szyb i innych osłon, przy czym mogą pracować od wewnątrz budynków. Ekipa Pawła Michalczewskiego była zaangażowana m.in. w prace nad budową Stadionu Narodowego w Warszawie i zadaszenia wrocławskiego Pawilonu Czterech Kopuł. Jednak użycie mini żurawia jest opłacalne również przy pracach szklarskich w mniejszych obiektach, np. w domach jednorodzinnych. Poza tym żurawie Maeda niejednokrotnie potwierdziły swoje możliwości w czasie szczególnie delikatnych prac konserwatorskich z wrażliwymi obiektami o charakterze zabytkowym, m.in. w kościołach i muzeach, ale także podczas zadań polegających na wnoszeniu bardzo dużych i ciężkich elementów wyposażenia do wnętrz mieszkalnych (np. wniesienie na piętro domu fortepianu i pieca kaflowego).

Mini żurawie stanowią nieocenioną pomoc podczas prac związanych z montażem i demontażem maszyn i linii produkcyjnych w dużych zakładach. W razie konieczności przeprowadzki ich użycie znacznie skraca czas i koszty całego przedsięwzięcia. Mini dźwigi w zakładach przemysłowych, centrach logistycznych, portach itp. mogą być też wykorzystywane na co dzień, jako przydatne urządzenie transportu bliskiego.

2020-04-23 10:06

Inne artykuły