Formalności przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania jest niezwykle emocjonującym przeżyciem. Realizując swoje marzenie, z głową pełną pomysłów i planów, łatwo jednak zapomnieć, iż jest to bardzo złożona transakcja. Jak każda inna, wymaga ona dopełnienia pewnych formalności. Sprawdzenie księgi wieczystej, wypełnienie koniecznych dokumentów, spisanie umów i odwiedzenie urzędu skarbowego… niestety to nie wszystko. Warto poznać wszystkie zadania czekające przy nabywaniu lokum.

Zakup mieszkania – niezbędne formalności

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie księgi wieczystej. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musisz mieć pewność, że jest ono wolne od obciążeń. Nie jest to trudne do zweryfikowania. Wystarczy, że poprosisz sprzedającego o numer KW. Następnie sprawdzisz niezbędne informacje na stronie internetowej ekw.ms.gov.pl.

Oczywiście obowiązkowe jest szczegółowe zapoznanie się z dokumentami, związanymi z nieruchomością. Poproś sprzedającego, aby okazał Ci tytuł prawny nabycia mieszkania. Może to być notarialna umowa sprzedaży, darowizny lub umowa z deweloperem itp. Jest to zależne od tego, czy było ono zakupione na rynku wtórnym. Poza tym, musisz mieć pewność, że mieszkanie nie jest kupione na współwłasność i nie ma wpisanej służebności.

Pozostałe istotne dokumenty to:

  • potwierdzenie, iż nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu,
  • zaświadczenie, że właściciel nie zalega z opłatami czynszu,
  • potwierdzenie dotyczące regularnych opłat podatku od nieruchomości czy też składek do ZUS i urzędu skarbowego.

Kolejnym krokiem przy zakupie mieszkania jest sporządzenie umowy przedwstępnej. Taki dokument musi zawierać informacje o:

  • cenie lokalu,
  • wysokości zadatku,
  • terminie uiszczania rat,
  • stanie technicznym mieszkania,
  • gotowości do oddania nieruchomości.

Zakup mieszkania – kwestie finansowa

Gdy kupujesz mieszkanie za gotówkę, cały proces jest zdecydowanie mniej skomplikowany. Nie musisz czekać na otrzymanie kredytu, poza tym Urząd Skarbowy traktuje zakup tak samo jak każdą inną transakcję. Co jednak w przypadku, jeśli do nabycia nieruchomości, musisz starać się o kredyt?

Jeżeli masz już umowę przedwstępną, możesz udać się z nią i innymi niezbędnymi dokumentami do wybranego banku. Najlepiej ubiegać się o kredyt w kilku placówkach jednocześnie lub skorzystać ze wsparcia doradcy finansowego. Poza tym, nabywając mieszkanie w ten sposób, trzeba postarać się o ustanowienie hipoteki i wpisanie jej do księgi wieczystej nieruchomości. Jak mówi specjalista z #Nieruchomości koniecznie jest przy tym wniesienie opłaty sądowej. Należy zadbać o to, żeby do sądu zabrać dokument w dwóch egzemplarzach. Na jednym z nich sąd potwierdzi złożenie wniosku, które następnie musi trafić do banku. Dzięki temu Twój kredyt zostanie uruchomiony.

Następnie po kilku tygodniach lub miesiącach otrzymasz potwierdzenie o dokonaniu wpisu do księgi wieczystej. Musisz przekazać je do banku, w celu zwolnienia z ubezpieczenia pomostowego.

Niesamowicie istotna kwestia dotyczy podatku. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz zapłacić 2% od rynkowej wartości nieruchomości. Jego wysokość jest obliczana oraz odprowadzana przez notariusza. Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera, taki podatek już nie występuje. Poza tym trzeba też odprowadzić podatek od hipoteki, jednak jego wysokość to groszowe sprawy. W tym celu konieczne jest odwiedzenie urzędu skarbowego.

Ostatnim krokiem jest odbiór mieszkania. Kiedy kupujesz je na rynku wtórnym, obowiązkowe jest wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego, który zawiera informacje o numerach oraz stanach liczników oraz wyposażeniu nieruchomości. Oczywiście w wykonaniu wszystkich formalności może pomóc Ci profesjonalny pośrednik nieruchomości, który skutecznie usprawni cały proces.

2019-11-18 13:00

Inne artykuły