Filtry do lakierni – przegląd rozwiązań

Właściwą jakość powietrza, która dostarczana jest na element malowany w kabinie lakierniczej, zapewniają odpowiednie filtry do lakierni. Zabezpieczają one również środowisko zewnętrzne przed emisją niebezpiecznych związków. W naszym artykule przedstawiamy kilka rodzajów rozwiązań, które wykorzystywane są w lakierni – filtry kieszeniowe, kasetowe czy kompaktowe. Zapraszamy do lektury.  

Filtry kieszeniowe

Filtry kieszeniowe stosowane są w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych o przeciętnych wymaganiach czystości. Składają się z ramki o grubości 18 lub 25 mm, która wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej, a także ze specjalnie wyprofilowanych kieszeni – wyprodukowanych z materiału filtracyjnego w postaci włókniny syntetycznej zawieszonego w ramce – cechujących się równomierną filtracją, niskim oporem początkowym i pełnym wykorzystaniem powierzchni filtracyjnej. Obrzeża kieszeni połączone są z ramką przy pomocy kleju oraz specjalnej wkładki uszczelniającej, aby zapewnić szczelność filtra.

Filtr kieszeniowy jest zabudowany w instalacji tak, aby w miejscach styku ramki z danymi płaszczyznami mocowania zachować szczelność, i usytuowany według kierunku przepływu oznaczonego na ramce.

Filtry kasetowe

Wśród filtrów do lakierni można wyróżnić także filtry kasetowe (filtry ogólnego przeznaczenia), które nadają się do różnego rodzaju instalacji grzewczych, chłodniczych oraz wentylacyjnych. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości włókna syntetyczne lub szklane. Obudowa wykonana jest z tworzyw sztucznych, stali ocynkowanej lub kartonu. Klasa filtracji jest natomiast dobierana zależnie od potrzeb. Należy również pamiętać, że filtry kasetowe wykorzystywane są jako pierwszy lub drugi stopień filtracji i przedłużają one żywotność filtrów wysokiej skuteczności.

Maty filtracyjne

Maty filtracyjne służą do filtracji wstępnej lub końcowej. Mogą być stosowane zamiennie z filtrem kartonowym labiryntowym lub samodzielnie. Składają się z odpowiednio dobranych włókien syntetycznych. Proces technologiczny ich wiązania sprawia, że medium filtrujące posiada dużą ilość włókien na metr kwadratowy przy określonym ciężarze. Jest ono także przydatne do filtrowania powietrza dolotowego oraz wylotowego – dzięki względnie niskiej różnicy ciśnień i wysokich możliwości zbierania zanieczyszczeń.

Filtry kartonowe labiryntowe

Filtry kartonowe wykorzystuje się tam, gdzie występują substancje rozpylane w stanie płynnym. Wykonane są z dwóch warstw wzmocnionego kartonu, który sklejony jest ze sobą w konstrukcję labiryntu z perforacją w układzie przemiennym. Ich zaletą jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać aż do całkowitego zapełnienia. Zwiększają one bowiem swoją skuteczność przy nasyceniu – odwrotnie niż maty filtracyjne typu Paint Stop.

Filtry kompaktowe

Filtry kompaktowe można znaleźć w instalacjach, które wymagają dużych przepływów powietrza i długiej żywotności filtra. Typ V jest wyprodukowany z materiałów niekorodujących. Medium filtracyjne wykonane jest z włókna szklanego i charakteryzuje się ogniotrwałą oraz wodoodporną konstrukcją. Tego rodzaju filtry są lekkie, łatwe w instalacji i w pełni utylizowane. Typ AM również posiada ogniotrwałe i wodoodporne medium filtracyjne z włókna szklanego, które umieszczone jest w ramie ze stali galwanizowanej. Równomierny przepływ powietrza przez filtr jest możliwy dzięki aluminiowym przekładkom. Filtry tego typu wykorzystuje się w obszarach o zwiększonych wymaganiach odnośnie czystości powietrza.       

Filtry węglowe

Filtry węglowe to umieszczone w obudowie rodzaju wyroby i urządzenia, w których znajduje się węgiel aktywny, a przez które może swobodnie przepłynąć powietrze. Służą one do oczyszczania powietrza z wszelkiego typu związków, również nieorganicznych. Ilość użytego w filtrze węgla wynika z oczekiwanej skuteczności filtracji. Należy więc wcześniej określić czas kontaktu oczyszczanego powietrza z węglem aktywnym, który będzie różny w zależności od rodzaju związków, i przy znajomości wielkości przepływu powietrza wyliczyć ilość węgla – wyjaśnia ekspert z firmy Bodim, która specjalizuje się w produkcji, handlu i usługach z zakresu uzdatniania powietrza przemysłowego, a także inżynierii ochrony środowiska.

2019-03-14 10:36

Inne artykuły