Dom jednorodzinny czy mieszkanie - gdzie lepiej zamieszkać?

Prędzej czy później każdy z nas zapragnie zamieszkać we własnych czterech ścianach. Kiedy jednak już będziemy w stanie sfinansować zakup lokum, pojawi się dylemat – czy lepiej zainwestować w mieszkanie w bloku, czy może wolnostojący dom jednorodzinny. Decyzja wcale nie należy do najłatwiejszych, bowiem oba rozwiązania mają swoje istotne plusy i minusy.

Ile to kosztuje?

Pierwszą rzeczą, którą bierzemy pod uwagę przy wyborze miejsca do zamieszkania, jest koszt jego zakupu lub – w przypadku domów jednorodzinnych - wybudowania. Generalnie średni koszt zakupu mieszkania jest niższy, niż średni koszt postawienia domu, w praktyce jednak wiele zależy od różnych zmiennych – między innymi tego gdzie chcemy zamieszkać, jakiej wielkości nieruchomość nas interesuje, jakich technologii i materiałów użyjemy do budowy i wykończenia... Po podsumowaniu ich wszystkich może okazać się, że koszt postawienia od podstaw całego domu na wsi jest dużo niższy, niż wartość mieszkania zlokalizowanego w centrum metropolii.

Czy dom trzeba zbudować samemu?

Zwolennicy mieszkań często podnoszą argument, że zbudowanie domu pochłania więcej czasu i energii. Dlaczego? Ponieważ poza przygotowaniem od strony organizacyjnej – zatrudnieniem ekip, przygotowaniem materiałów - musimy zadbać o dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych, np. pozwoleń na budowę, umów z dostarczycielami mediów etc. Sam nadzór nad budową jest trudny i wymaga dobrego planowania. Pamiętajmy jednak, że żeby wejść w posiadanie domu nie musimy go budować. Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno nowego domu na osiedlu wybudowanym przez dewelopera. Cała procedura ogranicza się do tych samych formalności, co w przypadku w mieszkania, a po dopięciu ich wszystkich możemy cieszyć się własnym, pełnowymiarowym domem, który czeka już tylko na wykończenie i umeblowanie. Nie musimy martwić się uzyskiwaniem pozwoleń oraz organizację pracy ekip budowlanych. Domy jednorodzinne na nowych osiedlach znajdziemy w ofercie firmy deweloperskiej Caro Development.

Domy i mieszkania, ich blaski i cienie

Pomijają kwestię finansów oraz formalności związanych z nabyciem nieruchomości, domy i mieszkania różnią się od siebie również pod wieloma innymi względami. Mieszkania są zazwyczaj znacznie mniejsze i przez to nie dają takiej swobody w aranżowaniu przestrzeni. Możemy również mieć problem z zamieszkaniem w nich, jeśli nasza rodzina liczy więcej osób. Częstym problemem są głośni sąsiedzi przez ścianę Z drugiej strony mała powierzchnia jest dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości. Ogólnie wolnostojący dom będzie od nas wymagał więcej zaangażowania w utrzymanie go w odpowiednim stanie technicznym oraz estetycznym – należy liczyć się z tym, że do naszych obowiązków należeć będzie pielęgnowanie ogrodu, dbanie o odśnieżanie, reperacja ewentualnych uszkodzeń konstrukcji oraz dbanie o regularne przeglądy techniczne instalacji. Czy warto podejmować się takiej odpowiedzialności w zamian za wygodę oraz brak bezpośredniego sąsiedztwa? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

2019-09-09 09:38

Inne artykuły