Dodatki do odzieży paramilitarnej

Odzież paramilitarna wymaga profesjonalnie wykonanych wykończeń, które pozwolą sprawnie i wygodnie posługiwać się nią w czasie pracy lub aktywności fizycznej. Trudno wyobrazić sobie solidną odzież bez klamer, przelotek, sprzączek i karabińczyków, podobnie jak plecak bądź torba nie obejdą się bez stopek, naramienników i zatrzasków. Jakie dodatki kaletnicze zaliczamy jeszcze do akcesoriów paramilitarnych? W jaki sposób są wykonywane?

Karabińczyki, przelotki i regulatory

Dodatki do odzieży paramilitarnej wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych przez tzw. formowanie wtryskowe i późniejsze oczyszczanie otrzymanej formy. Tworzywa sztuczne cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na skrajne temperatury. Akcesoria wykonywane są również z ocynkowanej stali, jak np. karabińczyki proste i obrotowe, dostosowane do taśm i linek różnej wielkości. Do mocowania taśm lub przypinania zawieszek przydatne okażą się również przelotki i półkola, a do regulowania długości pasa niezbędne będą regulatory.

Regulatory zaprojektowane zostały w taki sposób, by pas nie wydłużał się ani nie skracał samoczynnie za sprawą mechanizmu samohamującego – tłumaczy sprzedawca z przedsiębiorstwa Dkal Sidorownin w Otwocku.

Regulatory kaletnicze i klamry regulacyjne znajdują z kolei zastosowanie w torbach, plecakach i ubraniach roboczych, jak np. przy regulacji szelek bezpieczeństwa lub szelek barkowych w uniformie. W przypadku taśmy gumowej lub gumowej tkaniny należy zastosować specjalnie klamry do gumy.

Inne dodatki

Do zapinania pasów, toreb i plecaków posłużyć mogą zarówno zwykłe zatrzaski, jak i bardziej wytrzymałe klamry do zastosowań militarnych oraz paramilitarnych. Jeśli taśmy kaletnicze krzyżują się ze sobą, dla ich odseparowania warto zastosować kauszę, tj. plastikową lub metalową tarczę z wąskimi otworami dla kilku taśm. Wszelkie torby i plecaki, stanowiące część garderoby paramilitarnej, powinny zawierać wyprofilowane rączki lub naramienniki wykonane z miękkiego PCV, wszywki zakrywające otwory przelotowe (np. dla słuchawki) i suwaki oraz stopki, które chronią przed bezpośrednim kontaktem z podłożem oraz zapobiegają ześlizgnięciu się plecaka lub torby. Te dodatki składają się z nóżki właściwej oraz zatyczki mocującej stopkę od wewnątrz. Wśród dodatków do odzieży paramilitarnej znajdują się również bezpieczniki smyczy, odpinające się przy określonym obciążeniu, klipsy ochraniające końcówkę sznurka przed zniszczeniem, szlufki, spinki oraz stopery, które pozwalają regulować długość linki.

2019-01-17 14:21

Inne artykuły