Dlaczego na stoku warto ubierać się bezpiecznie?

Miłośnicy białych szaleństw mogą całe godziny spędzać na stoku – zwłaszcza kiedy warunki szczególnie dopiszą. Jazda na nartach czy na desce snowboardowej to wspaniała zabawa i ciekawa forma aktywności fizycznej. Mimo tego, aby te zimowe sporty można było uprawiać całkowicie bezpiecznie, należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Dlaczego na stoku tak ważne są bezpieczne ubrania i akcesoria?

Odpowiedni dobór odzieży i akcesoriów na narty może zwiększyć nasze bezpieczeństwo na stoku. Po pierwsze – odzież zabezpiecza przed przeziębieniami czy nawet odmrożeniami. Po drugie – odzież i akcesoria narciarskie mogą zapewniać ochronę przed stłuczeniami i urazami. Po trzecie – odpowiednie gogle lub okulary chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, szczególnie niekorzystnym ze względu na odbicia od śniegu.

Jakie ubrania są niezbędne na stoku?

Ubrania muszą chronić nas przed chłodem. Wybierając się na narty, powinniśmy korzystać z odzieży dedykowanej tej dyscyplinie aby nie krępowała w żaden sposób naszych ruchów. Warto zdecydować się na strój trójwarstwowy – chroniącą przed zimnem bieliznę termoaktywną, spodnie i bluzę, a na wierzch spodnie narciarskie i kurtkę. W kontekście bezpieczeństwa i naszego zdrowia przyjrzyjmy się szczególnie tej ostatniej. Zwykła kurtka zimowa nie ochroni nas przed zmieniającymi się na stoku warunkami pogodowymi, szybko przemoknie, może być też za krótka i podwijać się podczas jazdy. Kurtka na narty ma zapewniać komfort i swobodę ruchów, a także odprowadzać pot i zapewniać wodoodporność. Warto, aby była wykonana z materiałów o wyrazistym kolorze, tak aby zjeżdżający był zawsze widoczny na stoku. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić dla swojego bezpieczeństwa.

Profesjonalne kamizelki narciarskie, np. firmy Dainese, to element narciarskiej garderoby, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Ze względu na piankowe wzmocnienie na plecach kamizelki te nazywane są żółwikami. Pianka amortyzuje uderzenia, a ergonomia kamizelki pozwala na optymalne dopasowanie się do ciała, nawet podczas intensywnej jazdy. Kamizelka daje wysoki poziom ochrony oraz komfort, którego potrzebujemy nie tylko jako początkujący. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli sami jeździmy bardzo dobrze lub bardzo ostrożnie, może na nas wpaść inny narciarz. Dodatkowe wzmocnienie może uchronić nas przed bolesnymi i niebezpiecznymi urazami  – mówi ekspert ze sklepu NartyOK.

Warto postawić także na ochraniacze kolan. Oprócz tego, że produkuje się je z amortyzującej pianki, to na ich bokach znajdują się dodatkowe poduszki. Jest to wyposażenie zalecane zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Chronią rzepkę i cały staw kolanowy przed stłuczeniami i uderzeniami.

Ważne uzupełnienie stroju – kask i gogle

Podczas jazdy na nartach należy posiadać kask, który najlepiej zakupić u fachowego doradcy. Jest to tak naprawdę jedyna ochrona głowy podczas upadku, która może zapobiec (lub zminimalizować skutki) wstrząśnienia mózgu czy pęknięcia kości czaszki. Najbezpieczniejsze są kaski pełne, czyli te, które chronią uszy i potylicę. Kask musi dobrze przylegać do głowy, ale nie może być zbyt ciasny. Bardzo ważne: kasku nie zakładamy na czapkę! Do tego są specjalne kaski dedykowane pod czapkę!. W razie wypadku przesunie się wraz z nią i nie spełni swojej funkcji ochronnej. Choć to nie najważniejsza ich cecha, kaski są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Wielu narciarzy uważa, że warto zainwestować w kask w wyrazistym, neonowym kolorze, który dodatkowo wzmocni naszą widoczność na stoku.

Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę wzroku, każdy narciarz powinien wyposażyć się w gogle lub okulary. Nie tylko mają one za zadanie chronić oczy przed promieniowaniem UV, a twarz przed wiatrem, zimnem i śniegiem, ale również poprawiać widoczność na stoku, by słońce odbijające się od śniegu nas nie oślepiało, czy tez oby pod czas nocnej jazdy lepiej widzieć – wszystko zależy od zamocowanej soczewki. Warto zwrócić uwagę na to, czy gogle mają odpowiednie otwory wentylacyjne, dzięki którym szkła nie będą parowały. Podczas ładnej pogody mogą sprawdzić się także okulary – przy silnym słońcu czy wietrze, mogą nie być wystarczającą ochroną.

Każdy, kto ma zamiar zimą szusować na stoku, powinien zainwestować w dobrej jakości odzież narciarską. Nie warto w tej kwestii oszczędzać – renomowani producenci dbają o wytrzymałość swoich produktów, możemy mieć więc pewność, że nawet początkujący i często upadający narciarz, szybko nie zniszczy ubrania czy dodatków.

2019-12-02 09:38

Inne artykuły