Czy kupowanie leków w aptekach internetowych jest bezpieczne?

Dziś mamy na rynku ogromny wybór sklepów internetowych. To duże ułatwienie dla klientów, którzy bez wychodzenia z domu mogą zakupić potrzebny produkt. Powstają również apteki online, w których dostaniemy farmaceutyki w atrakcyjnych cenach. Czy jednak kupowanie leków przez internet jest bezpieczne?

Apteka online – plusy i minusy

Niewątpliwą zaletą zakupu w aptekach internetowych jest ogromny wybór asortymentu. Możemy wybierać z szerokiej gamy suplementów diety, wyrobów medycznych, a także profesjonalnych kosmetyków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Należy pamiętać, że apteki internetowe zapewniają tylko leki dostępne bez recepty (OTC). Plusem zakupów online jest komfort, bo bez wychodzenia z domu możemy szybko zamówić potrzebny nam lek.

Kupowanie leków tradycyjnie pozwala na bezpośredni kontakt z farmaceutą. Kupując leki stacjonarnie, zawsze mamy możliwość porozmawiania na miejscu z farmaceutą, który doradzi nam wybór leku, zapyta o nasze dolegliwości i poleci najlepszy preparat. Przeciwnicy aptek internetowych wskazują na zagrożenie nadużywania i nabywania niewłaściwych leków bez konsultacji. Z drugiej strony, jeśli wybieramy leki w aptece online, również mamy możliwość konsultacji z farmaceutą. W razie wątpliwości zawsze możemy zadzwonić lub wysłać wiadomość. Osoby przeciwne kupowaniu w aptekach online obawiają się także o sposób transportu leków. Należy pamiętać, że zazwyczaj istnieje możliwość osobistego odbioru zakupionego produktu.

Logo gwarancją bezpieczeństwa

Niestety w sieci działa wiele sklepów internetowych podszywających się pod apteki, które mogą sprzedawać produkty niewiadomego pochodzenia. Jeśli obawiasz się, że możesz wybrać leki pochodzące z nieznanego źródła, zawsze sprawdzaj, czy na stronie znajduje się specjalne oznaczenie. Jak wskazuje farmaceuta z apteki internetowej Apteka KolorowaPrzed wyborem apteki online upewnijmy się, czy na stronie umieszczone jest odpowiednie logo. Chodzi tu o symbol białego krzyżyka z czterema paskami w tle w odcieniach zieleni i szarości. Znak ten obowiązuje w całej Unii Europejskiej i jest umieszczany na stronach legalnie działających aptek, które mają pozwolenie na sprzedaż leków. Gdy klikniemy na logo, przechodzimy na stronę Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, na której sprawdzimy rejestr aptek oraz przeczytamy informację na temat wybranej apteki.

Sprawdź przesyłkę przed odbiorem

By mieć pewność, że zakupiony lek jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, powinniśmy przy odbiorze sprawdzić przesyłkę w obecności kuriera. Jeśli opakowanie jest uszkodzone lub przesłano nam niewłaściwy produkt, mamy prawo do zwrotu leku w oryginalnym oraz nieotwartym opakowaniu. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 96 ust. 7 i 8 ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.) produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które zostały wydane przez aptekę, nie podlegają zwrotowi. Natomiast jeśli posiadają wadę lub zostały niewłaściwie wydane, klient ma prawo do zwrotu. Takie same zasady obowiązują w przypadku sprzedaży wysyłkowej zgodnie z art. 68 ust. 3l i 3m ustawy – Prawo farmaceutyczne.

2017-03-22 10:36

Inne artykuły