Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Kobiety cenią ją w szczególności za to, że jest prosta i nie wymaga wielu poświęceń oprócz regularności i systematyczności stosowania. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak stosować preparaty antykoncepcyjne, aby były skuteczne? Poznaj najważniejsze informacje w tym zakresie.

Co kryje się pod nazwą antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna występuje w formie jedno- lub wieloskładnikowej, najczęściej w tabletkach. Takie opakowanie zawiera 21 pigułek, które należy przyjmować regularnie w określonych dniach cyklu. O dokładnym dawkowaniu informuje lekarz w trakcie wizyty. Inną formą tej antykoncepcji są plastry, przeznaczone głównie dla kobiet, które mają problemy z wątrobą (hormony trafiają wprost do krwi) lub zdarza im się zapominać o systematyczności zażywania tabletek. Wśród rodzajów antykoncepcji hormonalnej warto wymienić także wkładkę domaciczną, tzw. spiralę, której działanie może trwać nawet 5 lat. Wśród zalet stosowania antykoncepcji hormonalnej warto wymienić m.in. wygodę, zmniejszenie dolegliwości miesiączkowych oraz uregulowanie cyklu.

Jak stosować?

O tym w jaki sposób powinno się przyjmować antykoncepcję hormonalną każdorazowo powinien zdecydować lekarz. Sposób dawkowania jest różny w zależności od rodzaju produktu i jego specyfiki, a tym samym od zawartości hormonów. Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane przez pacjentki przez 21 dni (systematycznie o stałej porze, najlepiej wieczorem), po których następuje tygodniowa przerwa. W razie pominięcia pigułki, powinno się ją przyjąć jak najszybciej, a następne już o stałej porze. Warto mieć na uwadze, że sposób postępowania w tej sytuacji będzie różny w zależności od tego, w jakim dniu cyklu doszło do przeoczenia przyjęcia leku. Wówczas należy zachować ostrożność i zdecydować się na inne zabezpieczenie. Nie zapominajmy o zapoznaniu się z ulotką przed rozpoczęciem zażywania preparatu.

Antykoncepcja a inne leki

Na pytanie, czy stosowanie innych leków może mieć wpływ na słabsze oddziaływanie antykoncepcji odpowie specjalista ginekolog Robert Boroń: skuteczność antykoncepcji hormonalnej może zostać osłabiona przez równoczesne stosowanie antybiotyku oraz leków przeciwbakteryjnych. Osoby zarażone wirusem HIV, chorujące na padaczkę oraz gruźlicę i przyjmujące leki, powinny o tym fakcie poinformować lekarza przepisującego receptę. Oddziaływanie tych medykamentów również może mieć wpływ na osłabienie skuteczności antykoncepcji.

2017-10-18 09:30

Inne artykuły