Charakterystyka elewacji z piaskowca

Wybór odpowiedniej elewacji budynku to trudna decyzja dotycząca nie tylko koloru, ale przede wszystkim materiału, jaki będzie wykorzystany. Właściwe rozwiązanie powinno być trwałe, odporne na różnorodne warunki zewnętrzne i przez wiele lat pozostawać estetyczne. Jedną z coraz popularniejszych opcji jest elewacja wykonana z piaskowca. Podajemy jej charakterystykę, najważniejsze zalety oraz praktyczne porady, o których warto pamiętać.

Czym jest piaskowiec?

Piaskowiec to średnio lub drobnoziarnista zwięzła skała osadowa. Jej powstanie to wynik połączenia ziaren kwarcu, skaleni, miki i innych skał oraz minerałów za pomocą spoiwa, które może być ilaste, krzemionkowe, wapienne lub żelaziste. Kamień może przyjmować różne zabarwienia, zazwyczaj są to odcienie szare, żółte, czerwone, a także białe.

Jak dodaje specjalista z firmy Fainner: Piaskowiec przygotowywany do tworzenia elewacji ma formę płyt o różnych rozmiarach z fakturą naturalną, zróżnicowaną lub o wygładzonej powierzchni. Dostępne są również wersje o wydłużonych kształtach lub z nieregularnymi brzegami, co pozwala na wykonywanie także bardziej urozmaiconych projektów fasad.

Zalety elewacji z piaskowca

Elewacja z piaskowca jest niezwykle trwała. Ściany zewnętrzne pokryte zwykłym tynkiem i farbami są podatne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo ulegają zabrudzeniom, a ich kolor z czasem płowieje. W przypadku kamienia ten sam odcień elewacji może utrzymywać się przez kilkadziesiąt lat, bez uszkodzeń i trudnych do usunięcia plam. Piaskowiec sam w sobie jest efektownym kamieniem, który wyróżni elewację na tle innych budynków. Co więcej, to materiał łatwy do obrobienia, dzięki czemu można z niego stworzyć także dodatkowe interesujące elementy dekoracyjne. Traktując elewację z piaskowca jako inwestycję na najbliższe kilkadziesiąt lat, można stwierdzić, że kolejną jej zaletą jest niska cena w stosunku do trwałości.

 Cenne rady

Aby elewacja z piaskowca prezentowała się efektownie przez wiele lat, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Ściany, do których mocowany będzie piaskowiec nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Montaż na stałe ciężkich kamiennych płyt do styropianu lub wełny mineralnej jest przecież właściwie niewykonalny.
  • Piaskowiec warto zakonserwować warstwą dobrej jakości impregnatu. Zazwyczaj takie preparaty nanosi się na płyty metodą natryskową.
  • Z piaskowca nie powinno się wykonywać żadnych elementów poziomych, takich jak na przykład parapety, ponieważ wówczas żaden impregnat nie poradzi sobie z nadmiarem utrzymującej się na powierzchni wody.
  • Piaskowca nie powinno się czyścić myjką ciśnieniową, ponieważ może ona niszczyć powierzchnię elewacji, tworząc w kamieniu rowki.
2020-10-08 09:58

Inne artykuły