Budowa i sposób działania naświetlarek CTP

Naświetlarka CTP to urządzenie nieodłącznie kojarzące się z drukiem. A konkretnie rzecz biorąc – z drukiem offsetowym. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Zacznijmy od druku offsetowego. Technika ta wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą naprawdę duże nakłady (np. gazet, książek czy też materiałów reklamowych). Prawdę mówiąc offset stosowany byłby powszechnie do dziś praktycznie do wszystkiego, gdyby nie pojawienie się druku cyfrowego. Ten ostatni sprawdza się idealnie wszędzie tam, gdzie druk offsetowy jest nieopłacalny, czyli w sytuacjach, w których w grę wchodzą bądź to stosunkowo niewielkie nakłady, bądź też wymagane są działania zupełnie niestandardowe.

Do czego służy naświetlarka CTP?

Zanim wyjaśnimy tę zagadkę – jedno zdanie na temat technologii druku offsetowego. Otóż zasada jego działania jest prosta: obraz przenoszony jest z formy drukowej (płaskiej) na podłoże. Urządzeniem, które przenosi ów obraz jest specjalny cylinder pokryty obciągiem. Gdzie tu miejsce na naświetlarkę?

Odpowiedź brzmi: na samym początku tego procesu. Naświetlarka sprawia, że obraz drukowy, czyli to, co będzie finalnie znajdować się na odbitkach, jest drogą optyczną przenoszony na formę drukową. Tak więc wszelkie ewentualne błędy na tym etapie powodują niepowodzenie całej operacji drukowania.

Formy drukowe naświetlane w technologii CTP noszą nazwę blach. Wykonane są one z cienkich arkuszy aluminium. W wyniku naświetlania naświetlarką bębnową lub liniową powstaje tzw. obraz utajony, podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnej fotografii. Obraz taki należy następnie wywołać, wykorzystując do tego celu środki chemiczne.

Jeśli szukacie sprawdzonego, godnego zaufania dostawcy materiałów poligraficznych do waszej drukarni, zwróćcie baczną uwagę na firmę Unitek, działającą na rynku od 1997 roku. Wejdźcie na stronę http://www.unitek.com.pl i sprawdźcie całą ofertę.

2016-08-22 09:19

Inne artykuły