Atuty lekkich pokryć dachowych

Lekkie pokrycia dachowe są popularne ze względu na mniejsze niż pokrycia ciężkie wymagania wytrzymałościowe w stosunku do konstrukcji całego budynku i struktury więźby dachowej. Są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można je stosować na większości budynków, niezależnie od ich konstrukcji. Lekkie pokrycia dachowe nadają się znakomicie zarówno do nowo budowanych obiektów jak i do wykonywania prac remontowych.

Czym są lekkie pokrycia dachowe?

Do wykonania pokrycia dachowego można stosować wiele materiałów, które dość znacznie różnią się swoimi właściwościami. Najbardziej ogólnym podziałem rodzajów pokryć jest klasyfikacja obejmująca tzw. pokrycia lekkie i ciężkie. W tym przypadku cechą braną pod uwagę jest ciężar pokrycia. Do pokryć ciężkich zaliczamy dachówki ceramiczne, cementowe oraz łupki skalne. Pokrycia lekkie to wszystkie rodzaje blach dachowych, a także papy termozgrzewalne, membrany oraz gonty. Choć takie rozróżnienie wydaje się bardzo proste, to ma ono uzasadnienie w odmiennym wymaganiach, z jakimi wiąże się ich stosowanie. Najważniejsze znaczenie będą tu miały kąt nachylenia dachu, jego skomplikowanie, nośność ścian zewnętrznych, wymagana konstrukcja więźby dachowej, wytrzymałość na obciążenie wiatrem i szczelność oraz to, jak trudne i czasochłonne są poszczególne etapy prac dekarskich.

Użycie lekkich pokryć dachowych nie wymaga stosowania wzmocnionej konstrukcji więźby dachowej, w postaci zagęszczenia krokwi czy dodatkowych słupów. Ze względu na mniejszą masę nie jest również tak istotna maksymalna nośność elementów konstrukcyjnych budynku. Pokrycia lekkie mogą być używane na dachach o niemal dowolnym kącie nachylenia. Blachodachówka sprawdza się nawet na dachach z kilkunastostopniowym spadkiem, a papy czy membrany nadają się również na dachy płaskie o minimalnym, kilkustopniowym nachyleniu połaci. Wynika to z faktu, że szczelność lekkich pokryć nie jest tak silnie uzależniona od kształtu dachu jak w przypadku pokryć ciężkich. Pokrycia lekkie są również prostsze i szybsze w montażu, choć wymagają równie wysokich kompetencji ekipy dekarskiej. Największym mankamentem lekkich pokryć jest to, że gorzej radzą sobie z siłą ssącą silnego wiatru, niż pokrycia ciężkie – wylicza ekspert z firmy Dachlux, która specjalizuje się w pokryciach dachowych.

Czynnikiem, który zwykle skłania inwestorów do wyboru jednego z pokryć lekkich jest niższa cena materiału oraz mniejszy koszt robocizny. Warto jednak pamiętać o tym, że właściwości poszczególnych typów lekkich pokryć znacznie się od siebie różnią. Pokrycia, które są najtańsze bywają mniej trwałe, a ich układanie bywa bardziej kłopotliwe.

Rodzaje lekkich pokryć dachowych i ich zalety

Tradycyjnym pokryciem lekkim jest papa. Kiedyś stosowano głównie papy klejone przy użyciu lepiku, jednak obecnie używa się raczej pap termozgrzewalnych, łączonych przez podgrzanie powierzchni palnikiem. Papa jest materiałem, który składa się z kilku warstw. Centralną, odpowiedzialną za elastyczność całości, a także będącą osnową dla pozostałych jest stosunkowo cienkie tworzywo sztuczne. Najczęściej używa się poliestru, kompozytu poliestru z włóknem szklanym, a niekiedy samego włókna szklanego. Z obu stron osnowy znajduje się warstwa materiału bitumicznego. Zwykle jest to jeden z rodzajów asfaltu SBS, APP lub oksydowany. Od strony wierzchniej papa jest pokryta posypką z kruszywa, która zabezpiecza przed czynnikami mechanicznymi, temperaturą i promieniowaniem UV. Od spodu umieszcza się folię zabezpieczającą.

Papa musi być układana na deskowaniu pełnym, które jest przytwierdzane do więźby dachowej. Do budowy deskowania można stosować deski albo coraz częściej płyty drewnopochodne, dzięki czemu prace mogą być wykonane szybciej, a powierzchnia jest równiejsza. Największymi zaletami pokrycia z papy są niska cena, stosunkowo duża szczelność oraz możliwość szybkiego przeprowadzenia prac, zwłaszcza przy deskowaniu z płyt.

Gont bitumiczny jest również uznawany za rodzaj pokrycia lekkiego. Jego budowa jest taka sama jak w przypadku papy. O ile jednak papa jest dostępna w rolkach, o tyle gonty bitumiczne to znacznie mniejsze kawałki wycięte we wzory przypominające dachówkę lub drewniane deszczułki. Różnicą jest również umieszczany w górnej części każdego elementu pasek specjalnego lepiszcza.

Pokrycie z gontów bitumicznych jest układane na warstwę papy podkładowej. Najczęściej gonty są dostępne w różnych kolorach. Wielką zaletą gontu bitumicznego jest o wiele bardziej atrakcyjny wygląd niż w przypadku zwykłej papy. Inwestorów przyciąga również jego niska cena oraz łatwość układania. Plusem jest również możliwość wykorzystania tego materiału na dachach o bardzo skomplikowanej budowie i kształcie.

Blacha dachowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów pokryciowych. Odznacza się dużą trwałością i wytrzymałością na warunki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Blachy dachowe są dostępne w różnych odmianach. Używa się blach płaskich, które są układane na tzw. rąbek stojący, co oznacza, że krawędzie sąsiadujących ze sobą kawałków blachy są tak zaginane, by przez połączenie nie przedostawała się woda, a sam obszar łączenia jest ustawiony prostopadle do powierzchni blachy. Blachy płaskie muszą być układane na pełnym deskowaniu, w przeciwieństwie do pozostałych typów, które wymagają szkieletu w postaci przymocowanych do więźby nad folią wstępnego krycia kontrłat i łat.

Oprócz blachy płaskiej dostępna jest również blacha trapezowa, posiadająca specjalne przetłoczenia, które zwiększają jej sztywność i podatność na odkształcenia pod wpływem obciążeń mechanicznych i wysokiej temperatury. Blacha występuje również w postaci blachodachówki. Są to elementy wyprofilowane w taki sposób, że ich struktura przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną.

2020-04-23 08:21

Inne artykuły