Znaczenie osuszaczy ziębniczych w halach produkcyjnych i magazynowych

Sprężone powietrze stanowi medium zasilające, które wykorzystywane jest w przemyśle na dużą skalę. Coraz częściej zastępuje ono tradycyjne zasilanie elektryczne, a to za sprawą swoich licznych zalet, wśród których można wyróżnić przede wszystkim wygodę, bezpieczeństwo i niskie koszty eksploatacji. Aby jednak w pełni nadawało się do użytku, musi wcześniej zostać uzdatnione – służą do tego m.in. osuszacze ziębnicze.
Czym są i jak działają osuszacze ziębnicze?
Aby wiedzieć, jakie znaczenie odgrywają osuszacze ziębnicze w halach produkcyjnych i magazynowych, warto najpierw przyjrzeć się zasadzie ich działania. Są to urządzenia, które skutecznie i sprawnie eliminują wodę i parę wodną z powietrza emitowanego przez sprężarkę. Ich stosowanie jest niezwykle ważne, bowiem wilgoć znajdująca się w instalacjach pneumatycznych może prowadzić do licznych awarii.
W osuszaczach ziębniczych wykorzystywane są dwa rodzaje wymienników ciepła: powietrze-powietrze oraz powietrze-zamrażanie. Działanie urządzeń tego typu polega na wessaniu powietrza, a następnie jego schłodzeniu, co skutkuje skropleniem pary wodnej. Wodę, która wskutek tego procesu osiada w tzw. wymienniku, wystarczy odseparować i usunąć. Uzdatnione w ten sposób powietrze jest w pełni wolne od wilgoci. W osuszaczach tego typu wykorzystywana jest w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik chłodniczy – najczęściej jest to specjalna odmiana freonu.
Dlaczego w halach produkcyjnych i magazynowych warto stosować osuszacze?
Wilgoć może pojawić się w hali produkcyjnej czy magazynowej wskutek przeprowadzanych w niej procesów lub czynników niezależnych od człowieka. O tym, dlaczego osuszacze ziębnicze odgrywają w nich szczególną rolę, mówi ekspert z firmy Pneumark:
Wilgoć na terenie obiektu przemysłowego może generować liczne straty, które obejmują przede wszystkim spowodowanie korozji urządzeń, awarii instalacji, zamarzania przewodów, powstawanie pleśni oraz ogólne obniżenie warunków pracy.
Wszystkie te zagrożenia mogą wiązać się bezpośrednio z koniecznością częstego i kosztownego usuwania usterek.
Warto pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrany osuszacz ziębniczy będzie charakteryzował się wysoką wydajnością i efektywnością pracy. Przed zakupem należy więc wziąć pod uwagę parametry związane z usuwaniem wilgoci, takie jak: wymagany punkt rosy, temperatura i poziom ciśnienia sprężonego powietrza, dopuszczalna temperatura powietrza roboczego, maksymalny strumień powietrza i minimalne ciśnienie robocze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63
-
Professional Wyburzenia i Roboty Ziemne Krzysztof Lesyk
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. śląskie43-603 Jaworzno, Szymborskiej 8