Zawieszki odblaskowe twarde a miękkie. Porównanie

Wyniki badań pokazują, że dzięki odblaskom kierowcy mogą zauważyć pieszego lub rowerzystę już z odległości 150 metrów. Jeżeli ktoś nie będzie miał na sobie jasnych elementów ubioru, w całkowitych ciemnościach może nie zostać zauważony do ostatniej chwili. Dobrym pomysłem na zapobiegnięcie wypadkom są zawieszki odblaskowe. Są one nie tylko estetyczne, ale wpływają także na bezpieczeństwo przechodniów. Czym różnią się odblaski twarde od miękkich?
Zawieszki odblaskowe – podstawowe informacje
Zawieszki odblaskowe z powodzeniem można wieszać na plecaku, torebce czy nawet doczepiać do codziennego ubioru. Bardzo wiele firm oferuje możliwość wykonania na nich własnego nadruku, co jest szczególnie ciekawą propozycją dla dzieci – wtedy z pewnością będą je chętniej nosić.
Przeczytaj również: Czy chusta odblaskowa może stanowić alternatywę dla kamizelki ostrzegawczej?
– Używając odblasków, ma się znaczący wpływ na poprawę widoczności, gdy zapada już zmierzch, ale nie tylko. Pomagają one również za dnia, szczególnie na odcinkach drogi, które są słabo oświetlone i nie mają wydzielonego chodnika – tłumaczy przedstawiciel firmy Nadruki Reklamowe. Takie breloki najczęściej wiesza się na łańcuszkach kulkowych albo karabińczyku.
Odblaski twarde a miękkie – porównanie
Miękkie odblaski wykonuje się głównie z folii pryzmatycznych, które wykorzystuje się także do produkcji samozaciskowych opasek odblaskowych lub kamizelek. Są niezwykle elastyczne. Nawet podczas ściskania istnieje małe prawdopodobieństwo, że pękną – są więc niezwykle odporne. Świetnie sprawdzają się u dzieci – szczególnie, gdy zawieszki przybierają różne bajkowe kształty. Mogą to być odblaskowe misie, zawieszki z motywami piłkarskimi, samochody i wiele, wiele innych. Taki gadżet z pewnością przypadnie do gustu dziecku, dzięki czemu nie będzie się chciało z nim rozstać. Należy pamiętać, że są to wyłącznie gadżety, które poprawiają widoczność. Nie można ich natomiast traktować jako środków ochrony indywidualnej, co zawarte jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r.
Dużą zaletą odblasków twardych jest ich wytrzymałość na urazy mechaniczne. Można na nich drukować różne obrazy za pomocą sitodruku czy tampodruku. W przeciwieństwie do miękkich zawieszek, dzięki swoim intensywnym kolorom, mogą być bardziej widoczne. Bardzo często wykorzystuje się je również w marketingu – np. nadrukowuje się na nie logo firmy. W przeciwieństwie do odblasków miękkich, niezadrukowane produkty w postaci twardych odblasków stanowią już środek ochrony indywidualnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Gospodarki. Można więc powiedzieć, że zapewniają większy stopień bezpieczeństwa. Wadą może być to, że nadruki są ograniczone do kilku linii będących uzupełnieniem kształtu całej zawieszki. Wciąż jest to jednak całkiem atrakcyjna propozycja.
Jeszcze przed 2015 rokiem w polskim prawie istniał wymóg noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia. Później ten obowiązek został zniesiony. Nie oznacza to oczywiście, że gadżety odblaskowe nie są przydatne, bo – jak już wspominano – potrafią zwiększyć poziom widoczności. To dlatego warto w nie zainwestować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana