Zasady określania przydatności gruntu do stabilizacji cementem

W praktyce budowlanej bardzo często spotykamy się z koniecznością posadowienia obiektów w trudnych warunkach geotechnicznych. Proces wymiany gruntu, czy metody głębokiego posadowienia wymagają sporych nakładów finansowych, dlatego warto rozważyć stabilizowanie gruntu cementem. Jak określa się przydatność gruntu do stabilizacji cementem?
Wymagania dla gruntów przeznaczonych do stabilizacji cementem
Przydatność do stabilizacji cementem określa nie tylko wytrzymałość mieszanki, ale też wymagania dotyczące samego gruntu, który będzie wzmacniany. Mówi o tym polska norma PN-S-96012. Nie każdy grunt nadaje się do stabilizacji cementem, norma wskazuje na odpowiednie uziarnienie, granice płynności, wskaźnik plastyczności, odczyn pH, zawartość części organicznych i siarczanów, a także wskaźnik piaskowy. Większość z tych badań laboratorium wykonuje w oparciu o normę PN-B-04481.
W naszym artykule skoncentrujemy się jednak na badaniach, które przeprowadzane są by sprawdzić, czy dany grunt wzmocniony cementem będzie miał określoną wytrzymałość, ponieważ nie tylko rodzaju gruntu, ale optymalna ilość cementu i wody decyduje o rzeczywistych rezultatach.
Badania wytrzymałości gruntu stabilizowanego cementem
Do określenia przydatności gruntu do stabilizacji cementem konieczne jest przeprowadzenie laboratoryjnych badań. Jak mówi nam przedstawiciel ogólnopolskiej sieci laboratoriów badawczych, Grupy BARG, badania pozwalają wstępnie prognozować skuteczność wzmocnienia gruntu i dobrać optymalny skład omawianego materiału. W warunkach polowych stosowane są gruntomieszarki mieszające cement z gruntem oraz wodą w ilości pozwalającej na maksymalne zagęszczenie mieszanki. Badania wytrzymałościowe na ściskanie wykonywane są na próbkach cylindrycznych o średnicy 80 mm po 7 i 28 dniach. Wymagania co do wytrzymałości różnią się w zależności od rodzaju warstwy w konstrukcji nawierzchni drogowej. Niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja dostosowana do panujących warunków, którą należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Brak pielęgnacji skutkuje obniżeniem wytrzymałości oraz trwałości materiału.
Określanie przydatności gruntu do stabilizacji cementem jest więc tematem rozbudowanym, a przy prowadzeniu badań i przedstawianiu ich wyników zamawiającemu konieczne jest zwracanie uwagi nie tylko na normy, ale i na specyfikację techniczną, która może podawać bardziej restrykcyjne wymagania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63