Zalety selektywnej zbiórki odpadów

Spis treści
- Czemu należy selekcjonować odpady?
- Jakie są zalety selektywnej zbiórki odpadów?
- Czym jest selektywne zbieranie odpadów?
Dzięki selektywnej zbiórce odpadów można pozyskać wartościowe surowce wtórne, którym przetworzenie da drugie życie w tej samej lub całkiem innej postaci. Selekcjonując odpady nie tylko oszczędzamy zasoby przyrody i energii, ale także zmniejszamy ilość odpadów, jaka każdego dnia wywożona jest na wysypiska śmieci. Przedstawiamy zalety selektywnej zbiórki odpadów.
Czemu należy selekcjonować odpady?
Niestety, odpady są nieodłączną częścią życia cywilizacji. Co gorsza, jest ich coraz więcej, co raz po raz obwieszczają ekolodzy strasząc, że niedługo świat po prostu utonie w śmieciach. Wielu takie apele mogą wydawać się wyolbrzymieniem, jednak smutna prawda jest taka, że nie są one bezpodstawne.
W społeczeństwach rozwiniętych przemysłowo ilość produkowanych odpadów rośnie z każdym kolejnym rokiem, a im dalej postępuje rozwój techniczny i konsumpcyjny styl życia, tym jest gorzej. Proces ten negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne, ponieważ powoduje poważne problemy ze składowaniem odpadów. Nie ogranicza się on tylko do zajmowania dużych powierzchni terenu i niszczenia walorów krajobrazowych. Problem ten jest poważnym zagrożeniem dla wód powierzchniowych i podziemnych, powietrza i gleb – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Ago Recykling.
Rozwiązaniem, które pomoże w walce ze śmieciami jest selekcjonowanie odpadów. To rzecz, którą może zrobić każdy z nas, wymagająca poparcia i zaangażowania ze strony całego społeczeństwa.
Jakie są zalety selektywnej zbiórki odpadów?
Selektywna zbiórka odpadów przynosi ogromne korzyści dla naszego środowiska. Wśród nich wymienić należy:
- redukcję masy odpadów jakie zanieczyszczają środowisko,
- wyrobienie nawyków porządku, oszczędności i gospodarności,
- zmniejszenie zagrożenia dla środowiska i zdrowia człowieka,
- pozyskiwanie surowców wtórnych,
- wydłużenie żywotności składowiska,
- zwiększenie świadomości ekologicznej,
- uporządkowanie gospodarki odpadami,
- mniejsze zużycie surowców naturalnych,
- ograniczenie kosztów eksploatacji składowiska.
Czym jest selektywne zbieranie odpadów?
Zgodnie z definicją podaną przez Ministerstwo Środowiska, selektywne zbieranie odpadów to „zbieranie, którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia określonego sposobu przetwarzania, obejmuje jedynie rodzaje odpadów charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem”. Co ważne, w przypadku odpadów komunalnych zebranych selektywnie, obowiązuje zakaz mieszania ich ze zmieszanymi odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kopalnia Węgla Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Barbara Korbas
Muzea
woj. dolnośląskie57-401 Nowa Ruda, Obozowa 4