Z jakich elementów składają się linie do obróbki filetów rybnych?
Filety rybne cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, ponieważ są bardzo proste w przyrządzeniu – nie ma potrzeby oczyszczać mięsa z łusek, ości, płetw. Jednak aby ryba mogła zostać sprzedana w takiej formie, musi zostać w odpowiedni sposób obrobiona. Proces ten realizowany jest na specjalnych linia do obróbki w zakładach przetwórstwa rybnego. Z czego zbudowane są te konstrukcje?
Jak zbudowana jest linia obróbki filetów?
Linie obróbki filetów składają się z kilku stanowisk pracowniczych, spośród których każdemu przypisana jest konkretna rola – na jednym usuwane są ogony, na innym ości, na jeszcze innym ości lub głowy. Poza nimi linia składa się również z przenośników o różnym zastosowaniu (dostarczających surowiec do obróbki, odbierających surowiec, odbierających odpady), ześlizgów, pistoletów wodnych. Pracownicy linii mogą zarządzać jej pracą z własnego pulpitu sterowniczego.
Całe linie do obróbki filetów wykonywane są z materiałów wykazujących się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych – między innymi stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości linie do obróbki filetów znajdziemy w ofercie firmy Eco-Constructions.
Jakie korzyści płyną z używania linii do obróbki filetów?
Manufaktura to sposób organizacji pracy znany już od wieków i powszechnie stosowany również w dzisiejszych czasach. Polega on na rozbiciu procesu produkcyjnego na poszczególne etapy i powierzenie wykonania każdego z nich innym pracownikom. Innymi słowy – każdy pracownik odpowiada za wykonanie jedynie jednego etapu procesu produkcji. Taki podział obowiązków przekłada się na bardzo wysoką wydajność produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej jakości. To z kolei pociąga za sobą znaczny wzrost korzyści finansowych dla przedsiębiorstwa. Dodatkowo stosunkowo prosta konstrukcja przekłada się na niską awaryjność i dodatkowe obniżenie kosztów prowadzenia działalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana