Z jaką częstotliwością powinny migać lampy kierunkowskazów?
Podstawowym wyposażeniem każdego samochodu są sprawnie działające kierunkowskazy. To właśnie dzięki nim kierowcy mogą zasygnalizować swój kierunek jazdy, zmianę pasa czy poinformować innych uczestników ruchu drogowego o tym, że wykonują manewr wyprzedzania. Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w tym przypadku jest zbyt częste miganie. W czym może tkwić problem i z jaką częstotliwością powinien świecić migacz? Podpowiadamy.
Zbyt szybko migający migacz – w czym tkwi problem?
Uruchomienie lewego lub prawego kierunkowskazu powoduje zapalenie się na desce rozdzielczej specjalnej ikony. Prawidłowo działające migacze dają także bardzo charakterystyczny dźwięk przypominający powtarzające się kliknięcie. Zależnie od marki samochodu i modelu może ono nieco się różnić. Ważne jest jednak jedno – nie powinien on być za szybki ani zbyt wolny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, wspomniane klikanie musi mieć umiarkowany charakter, co oznacza 1–2 razy na sekundę.
– Pierwszym objawem nieprawidłowo działającego kierunkowskazu jest bardzo szybkie miganie kontrolki pojazdu. Nie zawsze problem dotyczy obydwóch migaczy. Często usterka może być jednostronna. Jeżeli więc element po jednej stronie pracuje zdecydowanie szybciej, awarii należy szukać właśnie przy tym kierunkowskazie – zauważa specjalista z firmy S–auto.
Prace związane z naprawą nieprawidłowo działającego kierunkowskazu można wykonać na dwa sposoby:
- samodzielnie,
- w zakładzie mechaniki samochodowej.
Jak poradzić sobie ze zbyt szybko migającym kierunkowskazem?
Jeżeli uda Ci się zlokalizować stronę, po której powstaje problem, należy przystąpić do prac mających na celu usunięcie usterki. Można wykonać je samodzielnie, jednak w tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, umiejętności, a przede wszystkim czasu. Nie każdy lubi tego typu czynności, dlatego wiele osób uważa, że prace te warto zlecić profesjonalistom.
Najczęściej problem jest spowodowany przepaloną żarówką lub LED-em. Konieczne okazuje się sprawdzenie każdego z migaczy, zarówno przednich, tylnych, umieszczonych z boku samochodu, jak i w lusterku. Najczęściej wymiana żarówki lub panelu LED na nowy rozwiązuje usterkę.
Pomoc w zlokalizowaniu uszkodzenia zapewnia już sam pojazd. Wychwytując spadek mocy na jednej z żarówek lub panelu LED, auto może zasygnalizować stronę, po której dochodzi do problemu. Objawem często jest miganie kierunkowskazów, które dla doświadczonego kierowcy okazuje się łatwe do zauważenia.
Dlaczego naprawa kierunkowskazu jest tak ważna?
Ignorowanie sygnałów, jakie daje samochód w kwestii kierunkowskazów, jest niezwykle niebezpieczne. Poruszanie się po drodze z zepsutymi elementami stwarza zagrożenie nie tylko dla danego kierowcy, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Wyjechanie niesprawnym autem na drogę ma także konsekwencje prawne – na kierowcę może zostać nałożony mandat oraz punkty karne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana