Wymagania stawiane przed Polakami chcącymi pracować w Niemczech
Wielu Polaków, z różnych powodów, decyduje się na emigrację. Jednym z popularniejszych kierunków emigracyjnych od lat są Niemcy. Przed decyzją o wyjeździe do naszych zachodnich sąsiadów warto poznać wymagania jakie stawiane są przed pracownikami z Polski.
Otwarty rynek
1 maja 2011 roku nastąpiło otwarcie niemieckiego rynku pracy dla obywateli polskich. Oznacza to, że zniesiono wymóg posiadania pozwolenia na pracę i dotyczy to wszystkich polskich obywateli, którzy chcą podjąć pracę w Niemczech, bez względu na posiadane przez nich kwalifikacje, planowaną długość zatrudnienia i sektor zatrudnienia. Ograniczeniom podlegają tylko kwestie zatrudniania obcokrajowców w służbie publicznej.
Równe traktowanie
Warunki zatrudnienia w Niemczech regulowane są przez różne akty prawne, z których najważniejszym jest Kodeks cywilny. Wśród pozostałych aktów prawnych, do których muszą stosować się niemieccy pracodawcy należą ustawy o czasie pracy, o minimalnym wymiarze urlopu wypoczynkowego, o kontynuacji wynagrodzenia, o zatrudnianiu w niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony, a także dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu.
-Niemiecki pracodawca zatrudniając osobę z Polski musi stosować się do unijnej zasady równego traktowania wszystkich pracowników, bez względu na ich przynależność państwową. Nie ma on prawa traktować gorzej tych pracowników, którzy pochodzą z Polski i musi doceniać wykonywaną przez nich pracę w tym samym stopniu, co pracę wykonywaną przez obywateli Niemiec – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Agencję Pośrednictwa Pracy oraz Pracy Tymczasowej D&D Personal.
Nawiązanie stosunku pracy
Podobnie jak w prawie polskim, w Niemczech cechą charakterystyczną zatrudnienia pracowniczego jest wykonywanie pracy osobiście przez pracownika pod kierownictwem pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca jest osobą określającą czas, miejsce i sposób wykonywania zadań przez zatrudnionego pracownika. Jest to uwaga ogólna umożliwiająca odróżnienie zatrudnienia pracowniczego od innych form zatrudnienia, np. na podstawie umowy o dzieło. W konsekwencji rozstrzyga ona o zastosowaniu przepisów prawa pracy wobec pracownika.
Praca na czas nieokreślony
Podejmując pracę w Niemczech warto mieć świadomość, że zgodnie z ogólną zasadą potwierdzoną w prawie unijnym, powszechną podstawą zatrudnienia powinna być umowa na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest umowa na czas określony, która może być zawierana w dwóch sytuacjach:
- gdy zatrudnienie terminowe jest obiektywnie uzasadnione (np. praca sezonowa, na zastępstwo),
- gdy pracodawca zatrudnia pracownika po raz pierwszy.
Taka umowa może być zawarta maksymalnie na okres 2 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana