Wanna czy kabina - co wybrać do łazienki?
Kabina prysznicowa przestaje być domeną wyłącznie małych łazienek – coraz częściej wybierana jest jako dodatkowe wyposażenie i stawiana obok wanny. Odwieczne pytanie wanna czy prysznic przestaje mieć znaczenie, jeśli urządzamy dużą łazienkę. W pozostałych przypadkach warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – komfortowa wanna czy funkcjonalny prysznic?
Urządzamy małą łazienkę
Największym problemem łazienek jest metraż. Jest to bolączka nie tylko mieszkań w blokach i starego budownictwa, ale także nowoczesnych domów, gdzie łazienki często lokowane są na poddaszach. W bardzo małej łazience oczywistym wyborem jest kabina prysznicowa, którą można zamontować w rogu. Najczęściej wybierane są kabiny o wymiarach 80 × 80 lub 90 × 90. Do łazienek o nieregularnych kształtach trzeba szukać niestandardowych rozwiązań – kabiny w nietypowych kształtach oferuje Salon Łazienek Płytkowania z Białegostoku. W małej łazience idealnie sprawdzi się także prysznic z odpływem liniowym, który optycznie powiększy przestrzeń.
Przeczytaj również: Produkty wyposażenia łazienek pod indywidualny wymiar
Urządzanie małej łazienki to sztuka kompromisu – oprócz wanny lub kabiny prysznicowej trzeba zaplanować rozmieszczenie pozostałej armatury, mebli i sprzętów. Miłośnicy kąpieli w wannie mają zatem niełatwe zadanie. Obecnie jednak dostępne są wanny o nietypowych i kompaktowych rozmiarach, idealne do wstawienia we wnęce oraz modele wolnostojące, które można ulokować na środku pomieszczenia.
Przeczytaj również: Jak uniknąć błędów przy montażu kabiny prysznicowej?
Co wybrać do dużej łazienki? Wannę czy prysznic?
Większy metraż to większe możliwości, a niezdecydowani mogą pokusić się o wstawienie zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej, tworząc w ten sposób przytulny i komfortowy salon kąpielowy. Stylową wannę wolnostojącą warto wyeksponować na środku pomieszczenia a prysznic z odpływem liniowym pod jedną ze ścian. Idealnym wyborem do nowoczesnych łazienek są kabiny typu walk-in, które nie zagracają przestrzeni i nadają wnętrzu nieco lekkości. Pokój kąpielowy można stworzyć także na poddaszu, ale warunkiem jest odpowiednio duży metraż. Wannę można ulokować pod skosami a prysznic po drugiej stronie. Problematyczne może być urządzenie wąskiej łazienki, nawet jeśli jest dość obszerna. Wówczas trzeba umiejętnie wykorzystać wszystkie wnęki i wybierać sprawdzone rozwiązania, na przykład kabiny przesuwne lub otwierane do środka.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę łazienkową wolnostojącą?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana