W jaki sposób wyrzucanie opon szkodzi środowisku?

Spis treści
- Dlaczego opony szkodzą środowisku?
- Czy opony da się zutylizować w recyklingu?
- Jak utylizacja opon działa na środowisko?
Obciążenie środowiska naturalnego przez zużyte opony to wielki problem. Dlaczego? Otóż guma, z której zostały wykonane opony, ma bardzo długi okres naturalnego rozpadu w warunkach środowiska naturalnego. Działa bardzo szkodliwie na środowisko naturalne – jeśli jest rzucona luzem, nie zutylizowana. Czy da się zrobić coś dobrego z opon?
Dlaczego opony szkodzą środowisku?
Mieszanka gumowa, z której wykonuje się opony, zawiera w sobie długie łańcuchy polimerów, które ulegają biodegradacji do 100 lat. Problem zużytych opon narasta od dziesiątek lat. Roczna produkcja opon wynosi około 22 miliony ton.
Obecnie wyrzucanie opon na wysypiska śmierci jest kategorycznie zabronione. Nic dziwnego – zużyte opony mają katastrofalny wpływ na środowisko.
Czy opony da się zutylizować w recyklingu?
Istnieje ratunek na plagę, jaką niosą ze sobą zużyte opony. Można poddać je odbiorowi i utylizacji, w ramach tzw. recyklingu materiałowego. Ma on niemal 15% udział w ogólnym tonażu odzysku ogumienia. Ów proces wymaga odzyskania z opon składników, które posłużyły do ich produkcji.
Jak wygląda recykling materiałowy? Przede wszystkim w pierwszej fazie opony trzeba pociąć, rozpuścić lub rozdrobnić. Uzyskuje się wtedy różne kawałki, cząsteczki gumy, np. miał gumowy, pył gumowy, grys, granulat, stal, odpady tekstylne. Tak posiekana guma jest dalej rozdrabiania i poddawana obróbce termicznej (to bardzo ważne). Materiałowy recykling opon uważa się za dość czasochłonny i energochłonny. Towarzyszy mu bardzo duży hałas.
W krajach europejskich wykorzystuje się tzw. metodę kriogeniczną. Polega ona na zastosowaniu ciekłego azotu w temperaturze -80 stopni Celsjusza i młyna młotowego. Jak już było wspomniane, w recyklingu materiałowym natomiast wykorzystuje się wysoką temperaturę.
Odbiorem i utylizacją opon zajmuje się firma logistyczna Trans Południe. Kompleksowe usługi logistyczne, jakie realizuje przedsiębiorstwo, to transport, spedycja, dystrybucja, magazynowanie.
Jak utylizacja opon działa na środowisko?
Utylizacja opon jest procesem polegającym na ponownym przetworzeniu poszczególnych elementów opon oraz – w rezultacie – uzyskanie cennego materiału. Niezależnie od użytej metody (recykling kriogeniczny lub materiałowy) opony przestają być obciążeniem dla środowiska naturalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
U Karola. Kosmetyki samochodowe
Samochody - myjnie
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Kaliska 51
-
Auto Hol Pomoc drogowa Piotr Jodko
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
woj. kujawsko-pomorskie86-005 Białe Błota, Różana 6