W jaki sposób przenieść linię produkcyjną?

Konieczność przeniesienia linii produkcyjnej w inne miejsce najczęściej zachodzi w dwóch, skrajnie odmiennych sytuacjach. Pierwsza z nich wiąże się z ekspansją firmy, która ze względu na coraz większe zamówienia potrzebuje też większej fabryki oraz przestrzeni magazynowej. Druga jest znacznie smutniejsza i wynika z konieczności upłynnienia środków zamrożonych w maszynach. Przeniesienie linii produkcyjnej bywa więc po prostu wynikiem jej sprzedaży.
Relokacja linii produkcyjnej – podstawowe zagadnienia
Bez względu na powody przeniesienia linii produkcyjnej, organizacja takiej przeprowadzki jest sporym wyzwaniem. Zasadniczą kwestią jest bezpieczny transport wszystkich urządzeń specjalistycznych i ich ponowny montaż w nowym miejscu w taki sposób, by linia pracowała sprawnie i bezpiecznie.
Nowoczesne fabryki pracują z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie, często mocno zautomatyzowanych, a więc bardzo kosztownych urządzeń. Każda czynność związana z przenoszeniem specjalistycznych maszyn musi więc być zaplanowana i zrealizowana przez specjalistów, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń i niebezpieczeństw towarzyszących temu zadaniu – podkreśla nasz rozmówca z łódzkiej firmy Autor Przeprowadzki.
Przenoszenie linii produkcyjnej krok po kroku
Cały proces przenoszenia linii produkcyjnej czy przetwórczej możemy podzielić na 3 etapy: przygotowania do transportu, transportu i ponownego montażu w miejscu docelowym. Wbrew pozorom to właśnie pierwsza faza całej operacji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przeprowadzki i jest najtrudniejsza.
Przygotowanie linii produkcyjnej do transportu rozpoczyna się odłączeniem maszyn od wszystkich stacjonarnych instalacji. Mówimy tu o demontażu połączeń elektrycznych i mechanicznych. Następnie rozmontowuje się platformy obsługowe, podesty i wszystkie inne elementy infrastruktury.
Dopiero po usunięciu całego otoczenia technicznego, można przystąpić do właściwego demontażu maszyn. Cały proces musi być na bieżąco dokumentowany, a wszystkie części – znakowane. Jest to wymóg konieczny dla uniknięcia pogubienia lub pomieszania części, co byłoby poważnym utrudnieniem podczas ponownego montażu linii w nowym lokum.
Sposób pakowania i zabezpieczania części maszyn powinien być dobrany do specyfiki urządzeń oraz planowanej metody transportu. Np., jeżeli linia ma być wysłana w miejsce docelowe drogą morską, konieczne może okazać się wykorzystanie zabezpieczeń antykorozyjnych.
Sam transport maszyn rozpoczyna się jeszcze na terenie pierwotnego zakładu produkcyjnego. Paczki z częściami linii muszą zostać przeniesione i załadowane na środek transportu. Najczęściej jest to samochód – nawet jeśli wysyłamy maszyny za morze, ładunek trzeba najpierw dostarczyć do portu.
Nie wszystkie elementy linii produkcyjnej można rozłożyć na części pierwsze. Niektóre maszyny czy moduły z różnych przyczyn muszą być przeniesione w całości. Do przenoszenia elementów o bardzo dużej wadze, konieczne jest wykorzystanie specjalnego sprzętu. Oprócz standardowych w takich zastosowaniach wózków jezdnych przydatne mogą okazać się również suwnice hydrauliczne oraz ruchome podesty. Zdarza się, że wyniesienie linii z budynku będzie wymagało poszerzenia otworów wyjściowych i prowadzenia innych prac murarskich.
Po przeniesieniu linii produkcyjnej w nowe miejsce rozpoczyna się niemal równie trudny proces rozpakowywania i jej ponownego montażu. Profesjonalnie wykonana dokumentacja i znakowanie, o których wspomnieliśmy wcześniej, pozwolą przyspieszyć ten etap i ponownie uruchomić maszyny w ekspresowym tempie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arek-Taxi Arkadiusz Wybieralski
Taxi
woj. dolnośląskie55-220 Jelcz-Laskowice, al. Wolności 40a lok. 11
-
Stanisław Zalewski "Stanzal"
Transport specjalistyczny
woj. łódzkie92-640 Łódź, Skautów Łódzkich 19