W co powinna być zaopatrzona ferma drobiu?

Spis treści
Polska od wielu lat utrzymuje się w czołówce europejskich producentów mięsa. Szczególnie duży udział mamy w rynku mięsa drobiowego – co miesiąc eksportujemy go około 100 tys. ton. Jest to możliwe tylko dzięki masowej produkcji na wyspecjalizowanych fermach. Aby stworzyć przebywającym tam zwierzętom odpowiednie warunki do wzrostu oraz rozmnażania, każdy z takich zakładów musi być odpowiednio wyposażony.
Systemy karmienia
Aby zwierzęta mogły rozwijać się prawidłowo i dać wysokiej jakości mięso, muszą jeść specjalnie dobrane pasze, które dostarczą optymalną ilość substancji odżywczych.
Przeczytaj również: Jak dbać o dobrostan ptaków na fermach?
- Proces karmienia na nowoczesnych fermach zachodzi w dzisiejszych czasach automatycznie przy użyciu karmideł połączonych liniami dostawczymi – mówi przedstawiciel firmy Wesstron - Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość karmy – pozwala to utrzymać je w zdrowiu i przy okazji zminimalizować straty żywności i zredukować koszty karmienia
Systemy pojenia
Poza żywnością, ptaki potrzebują stałego dostępu do czystej wody – zapewniony jest im on przez systemy pojenia. W ramach systemów stosuje się różne rozwiązania, umożliwiające zwierzętom pobór wody. Jednym z nich są poidełka kropelkowe wyposażone w smoczki, przez które zwierzęta samodzielnie pobierają wodę. Tak rozwiązanie pozwala uniknąć zanieczyszczenia wody oraz minimalizuje jego zużycie. Innym rozwiązaniem są miseczki okapowe, do których woda jest dostarczana automatycznie z linii. Z jednej miseczki może korzystać kilkanaście zwierząt.
Przeczytaj również: Jakie wymagania oraz normy powinny spełniać silosy paszowe?
Gniazda automatyczne
Wykorzystywane są na fermach kur i kogutów reprodukcyjnych, dostarczających jaja. Gniazdo je kluczowym elementem zapewniającym warunki do bezpiecznego znoszenia jaj. Wyposażone są one w centralną taśmę, która transportuje złożone jaj poza pomieszczenie produkcyjne. Skonstruowane są one w sposób, który zapobiega zabrudzeniom i stłuczeniom jaj.
Silosy paszowe
Niezbędne dla bezpiecznego przechowywania żywności dla zwierząt przez dłuższy czas. Wykonywane są zazwyczaj z wytrzymałej stali, chronią paszę przed zawilgoceniem oraz innymi czynnikami środowiskowymi, które mogłyby wpłynąć na jej jakość
Oświetlenie
Tak jak żywność i woda, również światło jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju zwierząt. Współczesne fermy drobiu, podobnie jak i inne zakłady produkcyjne stosują przede wszystkim oświetlenie przy pomocy lamp fluorescencyjnych, które wykazują dużo większą wydajność, niż lampy żarowe. W ostatnich latach rośnie również zainteresowanie technologią LED, które pozwala zminimalizować pobór energii elektrycznej bez utraty wydajności, a przy tym generuje światło o dobrych parametrach – ciągłe i o odpowiedniej temperaturze barwowej, co ma znaczące znaczenie dla samopoczucia ptaków.
Mikroklimat
W zamkniętych fermach drobiu istotne jest utrzymanie warunków środowiskowych, które wpływają na wzrost zwierząt i minimalizują ryzyko infekcji. Dlatego też konieczne jest wyposażenie pomieszczeń dla kurcząt w system ogrzewania oraz wydajną wentylację, która oczyści powietrze z nadmiaru wilgoci oraz zanieczyszczeń takich jak grzyby, pleśnie oraz toksycznych związków chemicznych – siarkowodoru, amoniaki i innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63
-
Adam Orell Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4