Uziemienie funkcjonalne i ekranowanie PROFIBUS oraz PROFINET. Podstawowe informacje

Sieci PROFIBUS i PROFINET to rozwiązania, które pozwalają na skuteczną realizację kompleksowych zadań komunikacyjnych. Aby sieci przemysłowe mogły spełniać rosnące wymagania użytkowników, należy odpowiednio je zaprojektować i skonfigurować. Istotnym etapem jest uziemienie funkcjonalne i ekranowanie PROFIBUS i PROFINET. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze reguły postępowania w przypadku tych procesów.
Jak przygotować i wykonać sieć PROFIBUS i PROFINET?
Projektując sieć PROFIBUS lub PROFINET, należy zastanowić się, jaka będzie jej struktura. Warto uwzględnić maksymalne odległości między węzłami i rozważyć, czy istnieje konieczność podzielenia sieci na kilka segmentów. Trzeba także przewidzieć, gdzie znajdą się złącza pozwalające na podpięcie narzędzi diagnostycznych. Każdy projekt musi uwzględniać odpowiednie prowadzenie kabli, biorąc pod uwagę zarówno ich kategorię, jak i minimalne odległości. Ważnym etapem jest uziemienie funkcjonalne i ekranowanie PROFIBUS i PROFINET. Warto zatem zastanowić się, jak powinno wyglądać poprawne ekranowanie elementów sieciowych.
Jak wygląda uziemienie funkcjonalne i ekranowanie PROFIBUT i PROFINET?
Uziemienie funkcjonalne i ekranowanie PROFIBUS i PROFINET to gwarancja wytłumienia różnego rodzaju zakłóceń. Możemy wyróżnić ekranowanie aktywne i pasywne. W pierwszym przypadku konieczne będzie przyłączenie ekranu kablu do uziemienia w kilku punktach, aby ustanowić obwód prądowy, natomiast ekranowanie pasywne można uzyskać poprzez zastosowanie materiału ekranującego o odpowiedniej grubości, która zależy od częstotliwości zakłóceń i przenikalności magnetycznej w obecności pola magnetycznego.
Ekranowanie i uziemienie ekranu przewodu komunikacyjnego w sieci PROFIBUS zapewnia zachowanie wszelkich wymagań związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną, przyczynia się do ograniczenia wpływu zakłóceń w postaci zewnętrznych pól elektrodynamicznych na transmisję danych, a także gwarantuje ochronę przed prądami wyrównującymi potencjały poprzez uziemienie na dwóch końcach. Uziemienie ekranu przewodu może wyeliminować zakłócenia elektromagnetyczne, które są wprowadzane przez sprzężenie pojemnościowe z linii zakłócających. Uziemienie pozwala również na odprowadzanie sygnału zakłócającego do uziomu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Acns Robert Odważny
Komputery - oprogramowanie
woj. kujawsko-pomorskie88-100 Inowrocław, Poznańska 15 lok. 24
-
Art Transporter Krzysztof Pawłowski
Komputery - oprogramowanie
woj. mazowieckie03-287 Warszawa, Berensona 12 E/68
-
Usługi Informatyczne Szansa Sp. z o.o.
Komputery - oprogramowanie
woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Chryzantemowa 5
-
Probit s.c. Marek Plust & Bernard Pacewicz
Komputery - oprogramowanie
woj. zachodniopomorskie75-342 Koszalin, Władysława IV 137